Hlavní obsah
Obyvatelé Tatiné stáli včera ukázněně ve frontě na plošné testování. Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Testování v Tatiné odhalilo osm dalších nakažených

V malé obci Tatiná na severním Plzeňsku je celkem osmnáct lidí pozitivních na covid-19. Původně jich bylo deset, nedělní testování, jehož výsledky zveřejnili hygienici v úterý ráno, prokázalo nákazu u dalších osmi.

Obyvatelé Tatiné stáli včera ukázněně ve frontě na plošné testování. Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK
Testování v Tatiné odhalilo osm dalších nakažených

„Je to mimořádně nízké číslo, obávali jsme se, že to bude deset patnáct procent,“ řekl Právu Přemysl Tomašuk, ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni.

Ve vsi s 250 obyvateli platí od pátku mimořádná opatření. Místní musejí mimo domov povinně nosit roušky, pro veřejnost je uzavřený obecní úřad i tamní pohostinství, platí i zákaz pořádání jakýchkoliv hromadných akcí. „Rozsah těchto opatření se měnit nebude,“ doplnil Tomašuk.

Nedělnímu testování se podrobilo 211 lidí. „To je v rámci České republiky ojedinělý rozsah, když vezmete, že se v celém česku denně testuje kolem tří tisíc lidí,“ upozornil Tomašuk.

Obec má zhruba 250 obyvatel, část prošla testováním už dříve. „I u těch negativních budeme testy opakovat,“ dodal Tomašuk.

„Průběh nemoci je u všech nakažených bezpříznakový, což platí téměř stoprocentně i pro zbytek Plzeňského kraje. Což je sice z jedné strany dobrá zpráva, ale z druhé je to poněkud znepokojivé, protože lidé s nákazou se volně pohybují, aniž by o ní věděli, a přijde se na ně víceméně náhodně,“ uzavřel Tomašuk.

V Tatiné se koronavirus prokázal nejprve u čtyřiasedmdesátileté ženy, která byla hospitalizována s příznaky respirační infekce. Předtím se ale zúčastnila rodinné oslavy, kde se nakazilo dalších devět lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků