Hlavní obsah
Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Sobotka: Svolat rozhodčí řízení kvůli Zimolovi neumožňují stanovy ČSSD

Stanovy sociální demokracie neumožňují podle předsedy strany Bohuslava Sobotky svolání rozhodčího řízení, které navrhla jihočeská ČSSD kvůli vyškrtnutí bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátní listiny pro podzimní parlamentní volby. Rozhodčí řízení podle stanov řeší pouze spory mezi členy sociální demokracie nebo členy a orgány strany. Nemůže ho vést jeden z kolektivních orgánů ČSSD proti jinému, sdělil v pondělí Sobotka.

Bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Sobotka: Svolat rozhodčí řízení kvůli Zimolovi neumožňují stanovy ČSSD

„Tím spíše ne ve chvíli, kdy právě předsednictvo je orgánem, který stanoví sedmého rozhodce v případě, že se na něm nedohodnou strany sporu,” uvedl Sobotka. Důvodem pro vyřazení z kandidátky byly podle něj chyby při vedení Jihočeského kraje, které nakonec vyústily v rezignaci Zimoly na funkci hejtmana. [celá zpráva]

„Je důležité připomenout, že s výjimkou změny na posledním místě kandidátky nedošlo ze strany vedení ČSSD k žádné jiné úpravě a bylo respektováno jak krajským výborem navržené pořadí kandidátů, tak osobnost navrženého lídra,” sdělil Sobotka. Věří tomu, že jihočeská ČSSD bude rozhodnutí předsednictva respektovat.

Místopředseda jihočeské ČSSD Jaromír Novák ČTK v reakci na Sobotkova slova řekl, že o svolání rozhodčího řízení tedy zřejmě požádá některý z členů vedení jihočeské ČSSD, aby to bylo v souladu se stanovami.

Vedení sociálních demokratů v regionu bude o situaci ještě jednat. „Ale preferujeme cestu diskuse před silovým řešením. Proto chceme využít možnosti rozhodčího řízení,” řekl. Dodal, že jihočeská ČSSD nebude čekat s žádostí o rozhodčí řízení na návrat Zimoly, který je teď v zahraničí. Proto o řízení pravděpodobně požádá jiný člen jihočeského krajského výkonného výboru.

Konec kvůli chatě a nemocnicím

Jihočeští sociální demokraté v neděli po mimořádném jednání krajského výkonného výboru uvedli, že zásadně nesouhlasí s vyškrtnutím Zimoly z kandidátní listiny a trvají na respektování její původní podoby. Jihočeská ČSSD proto chtěla vyvolat rozhodčí řízení s vedením strany, která v pátek vyškrtla Zimolu z 22. místa krajské kandidátky říjnových voleb do Sněmovny. [celá zpráva]

Zimola funkci opustil, aby umožnil vznik nové krajské koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Předchozí koalice, v níž figurovali sociální demokraté, ANO a Jihočeši 2012, se rozpadla kvůli kauzám výstavby rekreačního domu pro Zimolu a systému odměn pro vedení ve společnostech jihočeských nemocnic. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků