Hlavní obsah
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Jihočeský hejtman Zimola rezignuje

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) v úterý oznámil, že odstupuje z funkce. V kraji se v pondělí rozpadla koalice tvořená ČSSD, ANO a Jihočechy 2012.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Jihočeský hejtman Zimola rezignuje

Funkci chce Zimola složit na nejbližším jednání zastupitelstva.

„Rozhodl jsem se odstoupit z funkce hejtmana,“ uvedl Zimola. Politická situace podle něj vyžaduje jasné a „chlapské“ řešení. „Neodcházím zhrzeně,“ dodal Zimola, který přiznal, že je unaven politickými půtkami.

Podle hejtmana se v minulých týdnech objevovaly záminky pro rozpad koalice a bylo prý jasné, že spolupráce s hnutím ANO nemůže dlouho pokračovat. Nynější koalice se rozpadla kvůli aféře s vysokými odměnami pro vedení společnosti Jihočeské nemocnice a hejtmanovu rekreačnímu domu. Zimola uvedl, že to pro hnutí ANO  byla pouze záminka. [celá zpráva]

Rekreační objekty ve Slupečné u Lipna nad Vltavou, kde si jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) nechává stavět dům, jenž zatím patří předsedovi představenstva jihočeských nemocnic Martinu Bláhovi.

Foto: Václav Pancer, ČTK

ČSSD chce coby vítěz voleb zkusit sestavit novou koalici s hnutím Jihočeši 2012, koalicí Pro jižní Čechy a KDU-ČSL. Sám Zimola nechce být přítěží a hodlá se očistit v kauze „rekreačního domku“ na Lipně. [celá zpráva]

Hejtman byl jedním z aktérů schůzky (spolu s Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem a Milanem Chovancem), která se po volbách v roce 2013 odehrála v Lánech u prezidenta Miloše Zemana. Pro tu se vžilo označení Lánský puč a její aktéři až na Chovance opustili posty ve vedení ČSSD.

Sobotka vyhlíží novou koalici

Zimola patřil ve straně ke kritikům předsedy Bohuslava Sobotky.

Ten v reakci na odchod hejtmana uvedl, že se jednalo o nezbytnou podmínky, aby ČSSD mohla zahájit jednání o vytvoření nové koalice a zabránit spojení ANO a ODS.

Anketa
Je rezignace jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly správná?
Ano
90.2 %
Ne
9.8 %
Celkem hlasovalo 1993 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků