Hlavní obsah
 

Jihočeská koalice bude, ČSSD se dohodla s lidovci a regionálními stranami

Koalici v Jihočeském kraji vytvoří sociální demokraté, lidovci, Jihočeši 2012 a hnutí Pro Jižní Čechy. V úterý podepsali prohlášení o spolupráci, na jehož základě by měla být koalice ustavena na příštím zasedání 27. dubna. Strany by měly mít 28 z 55 zastupitelů.

 
Jihočeská koalice bude, ČSSD se dohodla s lidovci a regionálními stranami

„Věříme tomu, že tato koalice bude stabilní,” uvedl předseda jihočeského KDU-ČSL Jan Bartošek. Zástupci se zatím přesně nedomluvili na personálním obsazení ve vedení kraje.

„Počítáme s tím, že počet náměstků se nijak měnit nebude,” uvedla Ivana Stráská, současná náměstkyně hejtmana za ČSSD. Dodala, že každý koaliční subjekt by měl mít ve vedení kraje zastoupení.

ANO se nevzdává

Krajská šéfka ANO Radka Maxová stále vidí šanci na to, že její hnutí v koalici bude. „Nikdy neříkej nikdy a kdo stahuje kalhoty, nedosáhne brodu. Já jsem člověk, který je konstruktivní, má tah na branku, nevzdávám se při první prohře. Sám pan Bartošek řekl, že pro něj je podmínkou vykonání auditů ve všech nemocnicích. Já osobně bych to rozšířila na všechny příspěvkové organizace a uvidíme, co se bude dít dále,“ konstatovala Maxová.

Ivana Stráská

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Podle ní by se formující koalice musela spolehnout na podporu komunistů. „Upřímně řečeno se divím kolegům ze zastupitelstva, že jdou do takto křehké koalice v podstatě s viditelnou podporou KSČM, která v podstatě se sociální demokracií nastavila systém odměňování ve zdravotnictví. Přijde mi to trochu komické,“ zdůraznila Maxová.

V kraji se minulý týden rozpadla koalice tvořená ČSSD, ANO a Jihočechy 2012. ČSSD se s ANO přela o výši odměn pro vedení společnosti Jihočeské nemocnice. Následně na funkci rezignoval i hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Domluvené koalice v krajích

Foto: David Ryneš, Novinky

Spory mezi ČSSD a ANO začaly na březnovém jednání zastupitelstva. Týkaly se vedení Jihočeských nemocnic.

Bláha rezignuje

ANO kritizovalo fakt, že předseda představenstva Martin Bláha, který figuruje i ve vedoucích pozicích v okresních nemocnicích, pobírá ročně 7,2 miliónu korun. Navíc ANO poukazovalo na to, že Bláha nechává stavět pro Zimolu rekreační dům v Lipně nad Vltavou.

Bláha v úterý oznámil svou rezignaci s tím, že hodlá usnadnit vznik nové koalice.

Zimola navrhl na hejtmanku svou náměstkyni Stráskou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků