Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Petr Horník, Právo

Senát navrhuje odložení 3. a 4. vlny EET na rok 2023

Senátoři ve středu navrhli, aby se povinnost elektronicky evidovat tržby (EET) odložila pro 3. a 4. vlnu až do konce června roku 2023. Návrh z pera ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), který počítá s odložením všech čtyř vln do konce roku 2020, se tak vrací zpět do Poslanecké sněmovny.

Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Petr Horník, Právo
Senát navrhuje odložení 3. a 4. vlny EET na rok 2023

„S ohledem na současný vývoj se navrhuje prodloužit období, po které nebudou muset poplatníci evidovat tržby, do konce roku 2020,“ sdělila na plénu v Senátu Schillerová.

„Povinnost evidovat tržby začne opět platit od 1. ledna,“ dodala ministryně.

Její návrh ale neprošel. Senátoři totiž chtějí, aby se povinnost začít elektronicky evidovat tržby pro 3. a 4. vlnu odložila až do června 2023. Týkat by se to mělo například řemeslníků, lékařů či advokátů. „Domnívám se, že se bude hospodářská krize ještě opakovat. Čtyřletý odklad je proto namístě,“ sdělil například senátor Tomáš Goláň (SEN 21).

„Minimálně dva, tři či čtyři roky nebudou podnikatelé myslet na nic jiného, než jak zaplatit dluhy, udržet lidi či jak dát podnikání do pořádku,“ přidal se Ivo Valenta (bez politické příslušnosti).

Senátoři ale souhlasí se Schillerovou v tom, aby se 1. a 2. vlna EET odložila pouze do konce roku 2020. Pod ně od 1. prosince 2016 spadají restaurace a ubytovací zařízení a od března 2017 pak podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu.

Novela tak nyní poputuje zpět do Sněmovny. Aby prošel původní návrh, bude pro něj muset hlasovat nadpoloviční většina poslanců, což je 101. V takovém případě by se EET odložilo pouze do konce roku 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků