Hlavní obsah
Šéf pirátů Ivan Bartoš. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Piráti hledají cestu k základnímu příjmu pro všechny. Skrz vyšší daně

Piráti dali již dříve najevo, že základní příjem řadí mezi dlouhodobé priority v sociální oblasti. Ačkoli od toho jejich předseda Ivan Bartoš nyní dává ruce pryč s tím, že se návrh neobjeví v současném programu se STAN, někteří straníci mezitím odkazují na platný dlouhodobý program a debatují o možnosti financování prostřednictvím vyšších daní.

Šéf pirátů Ivan Bartoš. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Piráti hledají cestu k základnímu příjmu pro všechny. Skrz vyšší daně

„Zavedení nepodmíněného příjmu nebylo nikdy aktuální a není ani teď, nenaleznete ho ani v našem společném programu se STAN pro příští volební období. Text je výstupem dílčí zájmové pracovní skupiny, neodráží oficiální stanoviska strany ani její aktuální volební program,“ napsal Bartoš Novinkám.

Odkazoval tak na text, který k možnostem nepodmíněného základního příjmu uveřejnil v Pirátských listech tým člena místního předsednictva strany na Tachovsku Aleše Jakla, který se podle svého „on-line medailonku“ živí jako řidič kamionu.

„Jde o to, probojovat se k poznání, že v zemi s fungujícím NZP (nepodmíněným základním příjmem) a kvalifikovanou, tvůrčí a vitální pracovní silou a spokojeným obyvatelstvem je podnikání smysluplnější než neetické dobývání renty v zemích s bídnou a ,dobrovolně povinnou‘ prací nízkopříjmových občanů pro nutné zajištění jejich základních životních potřeb,“ píše Jaklův tým.

Pět tisíc pro všechny

Podle návrhu týmu by základní příjem v současné situaci činil zhruba necelých pět tisíc korun. Pokud jde o možnosti financování, uvádí vedle zamezení odlivu prostředků do daňových rájů hlavně růst daní včetně těch firemních a z nemovitostí.

Není to přitom poprvé, co se v souvislosti s Piráty mluví o možnosti nárůstu zdanění nemovitostí. Bartoš Novinkám již dříve potvrdil, že shoda v rámci koalice se STAN panuje u komerčních nemovitostí, nikoliv bytů či rodinných domů. Celý program představí v květnu.

Dlouhodobý program

Jak navíc Jakl zdůrazňoval, o základním příjmu se mluví také v dlouhodobém programu, který mají Piráti stále na svých oficiálních stránkách. V rámci priorit sociálního systému se dokonce nachází na prvním místě.

„Jedná se o model přerozdělování prostředků, ve kterém každý občan, nezávisle na své ekonomické situaci či jiných podmínkách, získává rovný základní příjem zajišťující důstojný život,“ uvádí se.

Když Novinky Bartoše na skutečnost upozornily s dotazem na to, jaké tedy vidí možnosti financování v delším časové horizontu, již nereagoval.

Na základě dlouhodobých priorit Pirátů by nicméně základní příjem mohl v budoucnu nahradit i minimální mzdu. „Předpokládáme širokou celospolečenskou diskusi a schvalování dlouhodobých řešení v referendu,“ píše se na webu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků