Hlavní obsah

Mapa: Kde za 14 dnů přibylo nejvíce nakažených seniorů

Počet seniorů s koronavirem stále stoupá. A čím více se jich nakazí, tím větší bude nátlak na zdravotnická zařízení. To v pátek uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Novinky proto na základě dat ministerstva zdravotnictví přinášejí přehlednou mapu okresů, která ukazuje, kde za posledních 14 dnů přibylo nejvíce nakažených seniorů.

Mapa: Kde za 14 dnů přibylo nejvíce nakažených seniorů

Prvenství drží Praha. Za posledních 14 dnů se tam nakazilo koronavirem 1126 lidí v rizikové skupině 65+. Polovina z nich, 538, je dokonce starší 75 let.

Situace ale není o moc lepší ani v jiných českých krajských městech. Například v Ostravě se nakazilo koronavirem 352 seniorů, což je v přepočtu na počet obyvatel více než v Praze. V Brně je to pak 309, v Liberci 184 a v Plzni 159. V Olomouci za poslední dva týdny přibylo 194 pacientů s koronavirem v rizikové skupině 65+.

Nejméně nakažených naopak přibylo v okresech Rokycany (17), Domažlice (18), Prachatice (21), Most (21), Jičín (25) nebo Český Krumlov (26). Všechny údaje jsou k úterý 13. 10.

Proč jsou data důležitá?

Tato data jsou důležitá hlavně kvůli tomu, že čím více bude přibývat nemocných seniorů, tím více bude zahlcen nemocniční systém v daném regionu. Jedná se totiž o rizikovou skupinu, ve které lidé častěji potřebují lékařskou pomoc, pokud se koronavirem nakazí.

I podíl nakažených seniorů na celkovém počtu nakažených stále stoupá. Zatímco v září bylo ve skupině 65+ přes 14 procent lidí, v říjnu je to již více než 20 procent. „V říjnu se tak nakazilo 9500 lidí starších 65 let,” uvedl k tomu v pátek Dušek.

Ten si takový nárůst za poslední dva týdny vysvětluje například tím, že přibývá clusterů, které se vytvořily například v domovech pro seniory. Tam se jich od začátku září nakazilo přes 2000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků