Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo

Maláčová navrhuje minimální mzdu 18 000, Schillerová se postavila proti

Šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) se postavila proti návrhu sociální demokracie a ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) na nárůst minimální mzdy. Ta by se podle nich měla příští rok zvednout na 18 tisíc korun. Podle Schillerové by to mohlo ale vést k propouštění zaměstnanců, minimální mzdu totiž lidé dostávají v oborech, které nejvíce postihla epidemie koronaviru.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) Foto: Petr Horník, Právo
Maláčová navrhuje minimální mzdu 18 000, Schillerová se postavila proti

„Podporuji, aby rostla minimální mzda, ale ne tak, jak to navrhuje ministerstvo práce. Minimální mzdu mají lidé v oblastech, které jsou nejvíce zasažené epidemií. A to by mohlo vést k propouštění zaměstnanců,“ řekla Schillerová po pondělním jednání tripartity.

Argumentovala také tím, že loni se zrušila superhrubá mzda, která byla nahrazena dvěma sazbami daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 a 23 procent. Lidem díky tomu vzrostly platy nezávisle na zaměstnavatelích.

„Navyšování minimální mzdy musí být úměrné možnostem,” souhlasil s ní šéf Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Schillerová se tak v pondělí postavila proti návrhu ČSSD a ministryně Maláčové. Ta navrhuje, aby minimální mzda v roce 2022 vzrostla na 18 tisíc, a to z nynějších 15 200 korun. V roce 2023 by se pak podle nich měla mzda vyšplhat na 20 tisíc.

„Vyšší minimální mzdu než my má nyní i Polsko a Slovensko. Proto je potřeba s minimální mzdou nyní pohnout. Je to navíc nástroj, který zvedá mzdy v celém státě,“ uvedla Maláčová.

Středula: Dveře jsou dokořán

Podle ní je potřeba, aby nyní mzdy rostly. „Považuji za absurdní, aby uklízečky pracovaly za 15 200 korun, dlaždiči za 16 800, prodavačky a číšníci za 18 500 korun,“ doplnila.

S Maláčovou souhlasí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Myslím, že dveře jsou navýšení minimální mzdě otevřeny dokořán. Předběhlo nás Estonsko i Litva,“ řekl.

„Neobávám se, že by to mělo vliv na zaměstnanost, ti lidé pracují na místech, která jsou potřeba,“ dodal.

Atmosféra na tiskové konferenci po jednání tripartity byla v pondělí napjatá. Ministryně Maláčová šéfka resortu financí Schillerová se v odpovědích na řadu otázek neshodly, opravovaly se a napomínaly. Na zasedání vlády, které po tripartitě následovalo, odešly ministryně z tiskového sálu každá jinou cestou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků