Hlavní obsah

Vedení, kde vznikl výpadek, chce ČEPS posílit už od roku 2016

3:29
3:29

Poslechněte si tento článek

Vysokovoltážní vedení V411, na kterém v pátek došlo k výpadku přenosu elektrické energie, chtěl provozovatel přenosové soustavy ČEPS už od roku 2016 modernizovat, aby se zajistila stabilita dodávek elektřiny v ČR. Vyplývá to z dokumentace k plánovanému zdvojení tohoto úseku. Na zdvojení vedení se má začít pracovat příští rok. Shodou okolností v těchto dnech probíhá zadávací řízení.

Foto: Česká elektroenergetická přenosová soustava (ČEPS)

Trasa vedení V411, na kterém došlo k pátečnímu výpadku na mapce ČEPS z roku 2016. O jeho nedostatečnosti se ví minimálně od té doby, práce na modernizaci mají začít v roce 2026.

Článek

„Posílení profilu přenosové soustavy mezi stávajícími rozvodnami 420 kV Výškov a Hradec západ prostřednictvím zdvojení stávajícího vedení 400 kV (označeno jako V411) vyvede výkon stávajících i plánovaných zdrojů v severozápadních Čechách (nová hnědouhelná elektrárna Ledvice, nová paroplynová elektrárna Počerady, nová paroplynová elektrárna Mělník a další),“ stojí v oznámení ČEPS (zde v PDF) ze srpna 2016 o záměru modernizace úseku, na kterém v pátek došlo k pádu fázového vodiče.

Výpadky elektřiny postihly Liberecký, Ústecký a Středočeský kraj, východ Čech a část Prahy.

Ačkoliv tedy ČEPS oznámil nutnost modernizace již před devíti lety, zadávací řízení bylo zahájeno až letos 26. května. Lhůta pro podání nabídek vyprší 14. července.

ČEPS na síti X informoval o příčinách pátečního rozsáhlého výpadku energie. „V důsledku pádu fázového vodiče došlo k výpadku vedení přenosové soustavy V411 a výpadku bloku 6 elektrárny Ledvice,“ napsali s tím, že došlo k přetížení další soustavy V208 a výpadku rozvodny Krasíkov. „Následně došlo k oddělení části přenosové soustavy, kterou nebylo možné provozovat,“ dodali.

Znamení, že klíčové investice se nemají zanedbávat

Že se u tohoto konkrétního vedení tak dlouho vědělo o tom, že si zasluhuje další investici a zdvojení, potvrdil Novinkám analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

„V roce 2016 ČEPS plánoval přípravu investiční akce a je smutný paradox, že se zdvojením se už počítá, v těchto dnech probíhá výběrové řízení na dodavatele a začít se s tím má přijít příští rok. Takže je škoda, že nás sled událostí předběhl, a je to znamení že není možné zanedbávat investice u klíčové infrastruktury,“ dodal.

„Přenosy výkonů v české elektroenergetické přenosové soustavě směřují převážně ze západu na východ (z míst výroby do míst spotřeby). V případě poruchy některých vývodů z transformátoru Výškov jsou významně zatěžovány a v některých případech i přetěžovány ostatní profily vycházející z této rozvodny. Realizace posílení tohoto vedení 400 kV je proto systémovým opatřením v rozvoji přenosové soustavy, které zvýší a zaručí spolehlivost a efektivnost provozu přenosové soustavy v této oblasti,“ píše se v materiálu ČEPS.

V plánu rozvoje přenosové soustavy na roky 2023 až 2032 se začátkem prací na zdvojení vedení v úseku Výškov - Hradec počítá na rok 2026. „Zdvojením stávajících vedení V411/811 a V417/817 dojde ke snížení zatěžování těchto vedení, která se ve stavu N-1 přetěžovala,“ píše se v plánu. Stav N-1 označuje situaci, kdy elektrická síť nadále funguje i při výpadku jednoho z prvků.

„Je to bohužel memento, zdvižený prst, protože Česká republika se dosud pyšnila tím, že blackout nezažila. Koneckonců to, co dnes nastalo, ani úplný blackout nebyl, protože by muselo být zasaženo větší území a měl by trvat delší dobu. V nedávném případě Španělska byly zasaženy dvě země a trvalo to přes jeden den,“ řekl doplnil Gavor.

Výběr článků

Načítám