Hlavní obsah
Logo politického hnutí ANO na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo

Hnutí ANO schválilo kandidátky. Kandiduje i Dostálová nebo Jandák

Republikové předsednictvo hnutí ANO ve čtvrtek schválilo zbylých sedm krajských kandidátek. Žádné velké překvapení se nekonalo, hnutí se zřejmě totiž rozhodlo vsadit na známá a osvědčená jména. Na kandidátce se ale objevila například i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Do senátních voleb hnutí vysílá například exministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka či bývalého ministra kultury Vítězslava Jandáka.

Logo politického hnutí ANO na pražském Chodově. Foto: Milan Malíček, Právo
Hnutí ANO schválilo kandidátky. Kandiduje i Dostálová nebo Jandák

V čele jihomoravské kandidátky stojí dosavadní hejtman Bohumil Šimek. Ten původně jako lídr zamýšlen nebyl, ale poté, co hnutí v červnu opustil bývalý primátor Brna Petr Vokřál, který měl ANO do podzimních krajských voleb vést, Šimek povýšil a pokusí se tak místo hejtmana obhájit.

Stejnou strategii hnutí zvolilo na Karlovarsku, kde je lídrem současný hejtman Petr Kubis, dvojkou je jeho předchůdkyně Jana Mráčková Vildumetzová, která dala přednost rodině a na funkci koncem loňského roku rezignovala.

Na Královéhradecku kandiduje ministryně Dostálová

O znovuzvolení bude v Olomouckém kraji usilovat taktéž současný hejtman Ladislav Okleštěk. Do boje o hejtmanské křeslo se na Pardubicku pustí poslanec ANO Martin Kolovratník.

V Královéhradeckém kraji je jedničkou jednašedesátiletý podnikatel Jaromír Dědeček, určitým překvapením je na kandidátce ale ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která obsadila jedenáctou pozici.

Na Zlínsku ANO vsadilo na pětačtyřicetiletého starostu Rožnova pod Radhoštěm Radima Holiše, který se utká s oblíbeným a dlouholetým hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Lídrem pro Ústecký kraj je poslanec ANO Jan Schiller.

Už před týdnem celostátní vedení odsouhlasilo jako lídry kandidátek současnou středočeskou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou pro střední Čechy či hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.

Jihočeskou kandidátku povede vysokoškolský pedagog František Konečný, na Vysočině hnutí vsadilo na náměstka hejtmana Martina Kukla, v čele liberecké kandidátky je starostka České Lípy a náměstkyně hejtmana Jitka Volfová a lídrem v Plzeňském kraji se stal náměstek plzeňského primátora Roman Zarzycký.

Do Senátu chtějí exministři Ludvík a Jandák

Vedení hnutí také schválilo kandidáty do Senátu. Vysílá tam například exministra zdravotnictví a šéfa Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka coby společného kandidáta s ČSSD či exministra kultury Vítězslava Jandáka, který v nedávném rozhovoru pro Novinky označil sociální demokracii za zoufalou.

Do boje o senátorské křeslo se na obvod Vyškov vydává také nový šéf jihomoravského ANO a ředitel kyjovské nemocnice Lubomír Wenzl. Ze Sněmovny by pak do horní komory parlamentu rád přesídlil poslanec Jiří Mašek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků