Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček Foto: ČTK

Havlíček nevyloučil další zpřísnění

V případě dalšího zhoršování epidemie nelze podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (za ANO) vyloučit, že by vláda omezila další akce, kde se shromažďuje větší počet lidí. Celkovou uzávěru, tedy lockdown, ale vláda v demisi nechystá. Havlíček to uvedl v dnešním pořadu Partie CNN Prima News.

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček Foto: ČTK
Havlíček nevyloučil další zpřísnění

„Snažíme se lockdownu vyhnout. Vir se nedá zastavit, lze jen chránit obyvatelstvo prostřednictvím očkování a snížit počet lidí, co končí v nemocnicích. Máme teď u nás nesmírně agresivní vir z jižní Afriky, přesto jsme neudělali nejtvrdší opatření jako na jaře, protože jsme v jiné situaci hlavně díky očkování,“ uvedl Havlíček.

„Abychom tu salámovou metodu nemuseli zpřísňovat, stačí stávající opatření dodržovat a kontrolovat jejich dodržování,“ podotkl předseda hnutí STAN a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan.

Podle Rakušana je ČR ve fázi, kdy je třeba obnovit plošné testování, zlepšit trasování, posílit call centra a uskutečnit včasné rozdělení pacientů s koronavirem podle volné kapacity nemocnic.

Povinné očkování vybraných profesí?

Ohledně povinného očkování je Havlíček pro zavedení povinného očkování vybraných profesí v oblasti zdravotnictví, sociálních služeb a integrovaného záchranného systému od věku 50 let. Rozhodnout ale podle něj musí ministerstvo zdravotnictví, které zavedení formy povinného očkování zvažuje.

Rakušan upozornil, že povinné očkování je zásadní věc, která může výrazným způsobem ještě více posílit společenské tenze. Navíc je podle něj třeba vyřešit, jakým způsobem se bude povinné očkování vymáhat.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že povinné očkování některých profesí a věkových skupin je nevyhnutelné. Platit by mělo od 1. února 2022. Debata se nyní vede podle Havlíčka o tom, zda by mělo být povinné očkování pro lidi od 60 let, nebo od 50 let.

Z profesí se uvažuje o pracovnících ve zdravotnictví a sociálních službách, policistech, vojácích a hasičích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků