Hlavní obsah

Lékaři odmítali očkovat těhotné. Chyba

27. 11. 2021, 18:15

Covid způsobuje vážné riziko těhotným ženám, varují lékaři, jak už mnohokrát informovaly Právo a Novinky. Proto je pro těhotné životně důležité se očkovat. Když se však čtenářka v srpnu rozhodla nechat se naočkovat, odmítl jí lékař ze Stodské nemocnice vakcínu podat.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Na klinice EUC v Plzni zase vyžadovali podepsat dokument, ve kterém sdělují, že vakcína proti SARS-CoV-2 není vhodná pro těhotné a kojící. Nyní se klinika omlouvá, informace prý zapomněla aktualizovat.

„Podle dostupných informací se očkování nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám,“ stojí v dokumentu kliniky EUC s názvem Informovaný souhlas s aplikací očkovací látky proti covidu-19, který má klinika na webu a který dala k podpisu i čtenářce Novinek.

Po upozornění Novinek klinika dokument stáhla a všem těhotným ženám, které kvůli němu vakcinaci odkládaly, se omlouvá. „Pacientce byl v očkovacím centru omylem předložen původní dokument, který byl vytvořen začátkem roku 2021 a vycházel z tehdy dostupných dat a informací k očkování těhotných. Za to se pacientce omlouváme,“ napsala Novinkám mluvčí EUC kliniky Eva Pánová.

Těhotné se proti covidu často neočkují. Riskují život

Klinika zdaleka není sama. Zastaralý „informovaný souhlas“ s očkováním proti covidu visí např. i na webu Nemocnice Na Homolce. V něm se uvádí: „Jestliže jste těhotná, kojíte, myslíte, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, zkonzultujte podstoupení očkování se svým lékařem. Těhotným nebo kojícím ženám se očkování nedoporučuje.“

Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně přitom očkování těhotných žen doporučuje už od letošního června. Původně radila počkat po 12. týdnu těhotenství, v září své stanovisko aktualizovala.

Chrání i dítě

„Prospěch z očkování pro gravidní ženy výrazně převyšuje teoretické riziko vakcinace, a proto se očkování těhotných žen doporučuje. Očkovat je možné v kterémkoli stadiu gravidity. Neexistují důkazy, že by bylo nutné očkování oddalovat na dobu po prvních 12 týdnech,“ uvádí dokument s podpisem předsedy vakcinologů Romana Chlíbka.

Dokument dodává, že dosud nebyly zaznamenány žádné známky komplikací při očkování těhotných. Monitorování proběhlo např. v USA na 156 tisících těhotných žen. „Vakcíny proti covidu-19 neobsahují složky, o nichž je známo, že jsou škodlivé pro těhotné ženy nebo vyvíjející se dítě,“ uvádí dokument s tím, že vakcína podaná těhotné může ochránit i její nenarozené dítě.

Nejlépší ochrana novorozenců před covidem? Očkování matky mezi 27. a 31. týdnem, ukázala studie

„Tímto doporučením jsem se chtěla řídit také já, a proto jsem se v srpnu, kdy jsem byla v 15. týdnu těhotenství, zaregistrovala na očkování. Jaké bylo moje překvapení, když mě pan doktor v očkovacím centru odmítl naočkovat a místo toho jsem si vyslechla 15minutový monolog, proč ne. Odešla jsem tedy s nepořízenou,“ popsala Novinkám čtenářka, jejíž jméno redakce zná, ale rozhodla se jej nezveřejnit.

„Situaci jsem řešila se svým gynekologem, který mě opětovně v mém rozhodnutí nechat se naočkovat podpořil,“ podotkla čtenářka.

„Poprvé mě odmítli očkovat ve Stodské nemocnici. Souhlas, který jsem měla podepsat, byl podobný jako ten z nynějšího očkovacího centra,“ dodala.

Mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje, a. s., Jiří Kokoška ale odmítl, že by Stodská nemocnice neočkovala gravidní ženy. „Očkovací místo Stodské nemocnice respektuje názor odborných společností a běžně očkuje těhotné ženy, které projeví zájem o vakcinaci. Ve Stodě jsme už naočkovali desítky těhotných žen,“ napsal.

Poláky pobouřila smrt těhotné ženy v nemocnici. Viní z ní „bezduché právo“

„Samozřejmě jsou ale ojedinělé případy, kdy lékař na základě anamnézy a posouzení aktuálního zdravotního stavu očkování z objektivních medicínských důvodů nedoporučil. Případy, kdy takto některý z našich lékařů rozhodl, jsou ale vesměs několik měsíců staré, kdy např. ještě nebyl zcela jednoznačný názor, v jakém stupni těhotenství je, nebo není vhodné očkování podstoupit,“ uvedl Kokoška.

Čtenářka však odmítá, že by jí ve vakcinaci bránily jiné důvody.

„Já jsem tam přišla v srpnu úplně zdravá. Pracuji s dětmi, tak jsem se cítila ohrožená. Moje paní doktorka říkala, že od 12. týdne není problém se naočkovat. Tehdy jsem byla v 15. týdnu. V té době už bylo známé stanovisko Gynekologicko-porodnické společnosti, které očkování doporučovalo,“ uvedla.

„Pan doktor, který tehdy byl v očkovacím centru, mi řekl, že není zřejmé, že jsem opravdu v 15. týdnu, a že mi to nedoporučuje, protože se neví, jaký dopad to bude mít v budoucnu na narozené děti. Začal vyjmenovávat všechna možná postižení,“ popsala čtenářka.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek Novinkám řekl, že se domnívá, že dokumenty očkovacích center vznikly zřejmě ještě z neznalosti lékařů. „Poznání a názory se postupně vyvíjejí. Bohužel je problém, že internet zachovává informace donekonečna. Požádal jsem pana profesora Chlíbka o autoritativní výklad, jak je to s očkováním těhotných, který bychom mohli lékařům distribuovat,“ řekl Novinkám a Právu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků