Hlavní obsah
 

Nevím, nemůžu, nechci vědět. Ministryně Dostálová zarytě sedí na výsledku auditu

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v úterý řekla, že závěry auditní zprávy Evropské komise nezná a ani je znát nechce a neví, jestli je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů. Uvedla to v úterý na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

 
Nevím, nemůžu, nechci vědět. Ministryně Dostálová zarytě sedí na výsledku auditu

„Nemám co zveřejňovat, pokud jsem ten dokument nečetla. Nevím, jestli je tam napsáno, jestli je premiér ve střetu zájmů. A nezajímá mě to. Jako ministři a jako politická reprezentace dokument nemáme. Chápu pozici úředníků, kteří říkají, že režim tajný je pro ně svatý,“ řekla na tiskové konferenci ministryně Dostálová.

Zároveň znovu zopakovala, že se nejedná o finální verzi, ačkoliv Evropská komise tvrdí opak.

„Není to jen o tom, že máme přijmout závěry, ale máme se vyjádřit, zda závěry přijímáme. Z našeho úhlu pohledu tak zpráva nemůže být finální,“ dodala Dostálová.

Záznam: Briefing ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové k auditní zprávě Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

Video: ČTK

Hájit Babiše do posledního dechu

Co přesně by Česko čekalo v případě, že závěry auditu nepřijme, ministryně neuvedla, ale řekla, že Česko je připraveno se hájit do posledního dechu.

„Pokud s něčím nebudeme jako ČR souhlasit, tak nevidím důvod, abychom se nehájili do posledního dechu a je jasné, že to může skončit až u soudu Evropské unie,“ uvedla Dostálová s tím, že bude chtít s úředníky z Evropské komise jednat mezi čtyřma očima.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová vystoupila na briefingu uspořádaném k auditní zprávě Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

České republice v souvislosti s nálezy podle předběžné zprávy k auditu hrozí, že bude na dotacích vracet až 450 milionů korun. Dále by mohlo být pozastaveno i vyplácení dotací. 

EK: Audit je finální

Zprávu do Česka Evropská komise poslala v pátek, úředníci resortu se s ní seznamují od pondělí. Jde o anglickou verzi auditu zkoumajícího podnikání firem spojených se společností Agrofert, na kterou má podle předcházející předběžné auditní zprávy Babiš stále vliv.

Zpráva je podle mluvčího Evropské komise konečná a Česko poté, co obdrží český překlad, má zmíněné dva měsíce jen na to, aby napsalo, jak naloží s připomínkami v auditu a jaká navrhne řešení.

„Skutečně jde o finální zprávu. Nejdříve musíme – v daném termínu – zaslat český překlad zprávy. Poté budou mít české úřady dva měsíce na to, aby zaslaly zprávu, jak plní obsažená doporučení,“ řekl mluvčí EK pro Radiožurnál. Z jeho formulace vyplývá, že Česko už nemá prostor pro jakékoliv rozporování závěrů auditu.

Podle premiéra Babiše jde o účelovou záležitost. „Evropská komise není dostatečnou autoritou. Proč si myslíte, že Evropská komise má patent na rozum? Nemá. A nemá vykládat české zákony a speciální zákon proti Babišovi. Určitě to není autorita,“ prohlásil Babiš.

Podle nedělních informací týdeníku Respekt zpráva premiérův střet zájmů potvrzuje. Obsah dokumentu ale nebyl zveřejněn a oficiálně nejsou známy ani jeho výsledky. V jarní předběžné zprávě, která unikla do médií, EK konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů, a Česku hrozí, že bude na dotacích vracet až 450 milionů korun.

Další postup v celé věci a snahu o zveřejnění v úterý dopoledne také koordinovala opozice. Plánuje i zařazení bodu o auditu na plénum Sněmovny a chce vědět, co vláda k této věci udělá a jak bude postupovat do budoucna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků