Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch,

ČSSD hrozí ztráta senátního klubu

Senátní a krajské volby v příštím roce mají největší význam pro vládní ČSSD. Obhajuje 10 senátních mandátů ze 13 a v případě, že neuspěje, ztratí senátorský klub. Po sérii prohraných voleb by to byla pro stranu další citelná rána. ČSSD navíc hraje i o křesla ve vedení deseti krajů, z toho pěti hejtmanů.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch,
ČSSD hrozí ztráta senátního klubu

Pokud by ani jeden z oranžových kandidátů mandát příští rok nezískal, zůstanou v Senátu jen tři soc. dem. Na ustavení klubu je přitom senátorů potřeba pět. Loni soc. dem. v senátních volbách ve 27 obvodech získala jediný mandát, a to pro předsedu klubu Petra Víchu.

Na oboje volby se už začala chystat. V pátek schválila místopředsedu Michala Šmardu jako senátorského kandidáta ve Žďáru nad Sázavou, obhajobu mandátu exšéfa Senátu Milana Štěcha v Pelhřimově a lídra krajských voleb na Vysočině Jiřího Běhounka (nestr.).

I když strana volá po nových tvářích, už nyní se do voleb hlásí i ty „okoukané“. V Kladně chce obhajovat mandát například senátor Jiří Dienstbier. „Vzhledem k tomu, že v pátek byl teprve schválen příslušný volební řád, tak formální kroky se ještě činit nemohly. Neformálně už jsme o tom jednali,“ řekl Dienstbier Právu.

Přiznává, že šance soc. dem. na úspěch ve volbách nejsou výrazné. „Asi nebudeme favority, těžko očekávat, že obhájíme všech deset křesel,“ dodal s tím, že stranu oslabuje její vládní angažmá. „Jestli máme získat znovu sílu, těžko se to podaří ve vládě, kde přebíráme odpovědnost za vládní kompromisy,“ dodal.

Mandát se chystá obhajovat i šéf ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl, který byl zvolen v Rychnově nad Kněžnou.

Kromě zmíněných zákonodárců mandát končí i senátorům Miroslavu Nenutilovi, Emilii Třískové, Karlu Kratochvílovi, Jaroslavu Malému, Radku Sušilovi, Pavlu Štohlovi nebo šéfovi mandátového a imunitního výboru Ivo Bárkovi.

Láska chce za rok obhájit

O šest křesel zabojují v příštím roce také lidovci, kteří nyní mají třetí nejsilnější klub s patnácti členy. Ve Žďáru nad Sázavou končí mandát Františku Bradáčovi, který už obhajovat nebude a na jehož místo má zálusk Šmarda. „Mám už důchodový věk a chystám se do důchodu,“ řekl Právu dvaašedesátiletý Bradáč, který se v politice pohybuje už od roku 1994.

Mandát za rok vyprší i Františku Carbolovi ve Frýdku-Místku, Václavu Hamplovi v Praze 1, Jitce Seitlové v Přerově, Aleně Šromové v Olomouci nebo Zdeňku Papouškovi v Brně. Ani on už se do Senátu znovu nechystá. „Dáme šanci zase jiným, šest let je tak akorát,“ řekl Právu Papoušek.

V příštím roce končí volební období také čtyřem senátorům z devatenáctihlavého klubu STAN, který je v horní komoře nejpočetnější. A to Jiřímu Voseckému, Zbyňku Linhartovi, Janu Sobotkovi a Davidu Smoljakovi, který byl zvolen teprve letos na uvolněné místo po odchodu Zuzany Baudyšové (nestr. za ANO) a pouze završí její šestiletý mandát.

Tři křesla nemá v příštím roce jistá ani v současné době druhý nejsilnější, osmnáctičlenný klub senátorů ODS. Mandáty končí Jiřímu Burianovi, Lumíru Aschenbrennerovi a majiteli skupiny Synot Ivo Valentovi, který byl zvolen za Stranu soukromníků v Uherském Hradišti.

Po dvou senátorech může v příštím roce ztratit ANO a klub Senátor 21. Mandát končí předsedkyni sedmičlenného klubu ANO Zdeňce Hamousové a také Peteru Kolibovi. Hamousová, která byla zvolena v Lounech, by opětovnou nominaci od hnutí uvítala. „Zatím to ale nebylo předmětem našich debat,“ řekla Právu.

O šéfa může přijít i klub SEN 21. Mandát chce však Václav Láska v Praze 5 obhájit. „Snažím se pracovat pro lidi na Praze 5, tak by byla hloupost kandidovat jinde,“ poznamenal. Kromě něj končí volební období i pro Tomáše Goláně ze Zlína.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků