Hlavní obsah
 

Česko posílá do Libanonu záchranáře se psy

Česká republika podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) vyšle do Libanonu záchranný tým na pomoc po explozích, k nimž došlo v úterý v Bejrútu. Součástí týmu by mělo být i pět psovodů. Exploze 2750 tun dusičnanu amonného, ze kterého se vyrábí výbušniny, si dosud vyžádala přes 100 mrtvých a téměř 4000 zraněných.

 
Česko posílá do Libanonu záchranáře se psy

Hamáček nejprve ve středu ráno oznámil nabídku na vyslání záchranného týmu. Záhy uvedl, že „Libanon přijal nabídku na vyslání USAR týmu v počtu 37 osob”. Záchranáři by měli odletět ve středu odpoledne.

USAR je zkratka Urban Search and Rescue Team. Působí v rámci hasičského sboru. Nejčastěji je nasazován při záchranných pracích po zemětřesení, případně zřícení budov.

Jeho členy jsou technici, statici, lékaři i kynologické týmy.  „Střední USAR odřad se skládá z 36 osob – z 6 kynologů, lékaře, 2 týlových techniků, IT technika, velitele odřadu, zástupce velitele odřadu a 2 styčných důstojníků, velitele čety, dvou družstev hasičů-záchranářů 1+9 a statika,” uvádí webové stránky týmu.

Vedle záchranářů poskytne ČR Libanonu i materiální pomoc. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) oznámil, že dal pokyn k uvolnění 10 milionů korun na humanitární pomoc. Jeho resort rovněž zařizuje přelety letadel se záchranáři.

Síla výbuchu v Bejrútu měla být tři kilotuny TNT, což je asi pětina síly atomové bomby svržené před 75 lety na Hirošimu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků