Hlavní obsah
Předseda komunistů Vojtěch Filip. Foto: Milan Malíček, Právo

Bolševická cenzura, vrhli se poslanci na Filipa, když zakázal mluvit Pirátovi

Poslanci se ve čtvrtek večer pohádali kvůli tomu, že místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) přerušil vystoupení Piráta Jana Lipavského a odebral mu slovo. Udělal to při mimořádné schůzi, kde se řešil nákup zdravotnických pomůcek a intervence státu v soukromých firmách. Je to bolševická cenzura a návrat do 50. let, vmetli mu opoziční poslanci.

Předseda komunistů Vojtěch Filip. Foto: Milan Malíček, Právo
Bolševická cenzura, vrhli se poslanci na Filipa, když zakázal mluvit Pirátovi

„Upozorňuji vás, že jste vybočil z tématu schůze. Nenuťte mě, abych vám vysvětloval jednací řád. Byl bych rád, abychom se k sobě chovali korektně,“ upozornil Vojtěch Filip Piráta Jana Lipavského.

Bylo to v době, kdy se projednával bod „Informace vlády o nákupech zdravotnického materiálu a podílu v soukromých firmách a jiných zvažovaných intervencích“. Poslanec Lipavský v tomto bodě začal mluvit o kritizovaném návrhu vlády koupit až stoprocentní podíl v letecké společnosti Smartwings.

Právě to ale přišlo místopředsedovi Sněmovny Filipovi mimo téma. Bod se podle něj měl věnovat výhradně informacím o nákupu zdravotnických pomůcek.

„Pokud nesouhlasíte s mým výkladem a trváte na tom, aby o tom rozhodla Sněmovna, já vám odeberu slovo a můžeme o tom hlasovat,“ pokračoval přes Lipavského námitky Filip.

Bolševický cenzor

Poté, co odebrání slova Lipavskému hlasováním posvětila většina poslanců, pustili se do Filipa opoziční zákonodárci především z Pirátů, ODS a TOP 09.

„Když začal kolega Lipavský mluvit o čínských intervencích a aktivitách, tak jste mu odebral slovo. Ptejme se, jestli není místopředseda Filip náhodou podjatý. Beru to jako pokus o cenzuru v Poslanecké sněmovně,“ opřel se do Vojtěcha poslanec ODS Pavel Žáček.

„Bolševický cenzor tady odebírá slovo za to, že tu někdo hovoří o nákupu státu soukromých firem. Co si to dovolujete, pane Filipe,“ obořil se na něj poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Ze židle celá situace nadzvedla i poslance TOP 09. „Nic horšího jsem v životě neviděl,” reagoval Dominik Feri.

„Když opoziční poslanec mluví k věci projednávaného bodu a komunista mu, po vzoru 50. let a v roli řídícího schůze, odebere slovo, musel jsem zařvat ,fuj‘! Totální morální dno v přímém přenosu jednání Sněmovny,“ dodal jeho stranický kolega Vlastimil Válek.

Poslankyně Pirátů Olga Richterová situaci srovnávala s tím, že když dostane slovo premiér Andrej Babiš a má odpovídat na nějaké interpelace, tak také mluví mimo a v takové chvíli ho Filip nepřeruší. Nicméně její kolega, místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal naposledy Babiše vypnul.

Celou situaci se rozhodl pauzou zklidnit šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Po dvacetiminutové přestávce se řízení schůze ujal šéf Sněmovny Radek Vondráček, který oznámil, že umožní Lipavskému jeho vystoupení dokončit. Lipavský v projevu poukazoval mimo jiné na nevyjasněnou vlastnickou strukturu společnosti Smartwings včetně jejích vazeb na Čínu a na firmy sídlící v daňových rájích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků