Hlavní obsah
Očkovací centrum bez objednání Foto: Milan Malíček, Právo

Babiš si pochvaluje konec testů zdarma. Proto máme očkovací boom, míní

Za zvýšeným zájmem o očkování proti covidu-19 je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vládní rozhodnutí o ukončení testů hrazených ze zdravotního pojištění. K omezení úhrady preventivního testování dojde od 1. listopadu.

Očkovací centrum bez objednání Foto: Milan Malíček, Právo
Babiš si pochvaluje konec testů zdarma. Proto máme očkovací boom, míní

Ukončení hrazení testů zvažovala vláda už dříve, nakonec o něm rozhodla tento týden. „To je ten hlavní důvod, proč je teď obrovský zájem o očkování,“ uvedl Babiš ve své nedělní relaci Čau lidi.

Vymezil se také proto slovům šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové pro sobotní Právo. Kandidátka na šéfku nové Sněmovny uvedla, že „jednoznačně nesouhlasíme s tím, že by se měly přestat proplácet testy“. „To je špatný krok, který vůbec nepovede k výsledku, který si ministr Vojtěch (ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch) slibuje,“ poznamenala.

„Opak je pravdou,“ reagoval v neděli Babiš, který zvýšený zájem označil za očkovací „boom”.

V pátek bylo po čase očkováno opět přes 30 tisíc lidí za den, zhruba dvojnásobek oproti předchozímu pátku. Z větší části šlo o třetí posilující dávky, ale nárůst je patrný i u těch, co přišli poprvé, bylo jich přes 9000.

Fronty u očkovacího centra na Chodově (záběry ze soboty)

Video: Novinky

Test je vedle očkování a potvrzení o prodělání nemoci covid-19 jednou z možností, jak prokázat svou bezinfekčnost. Tu člověk prokazuje třeba při vstupu na různé akce nebo do bazénu, od listopadu by ji měl kontrolovat personál restaurací u hostů - bez dokladu by neměli být obslouženi.

Vláda rozhodla, že jeden antigenní test týdně a dva PCR testy měsíčně budou mít nově hrazeny jen děti do 18 let, lidé po první dávce vakcíny a ti, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.

Epidemie v Česku v posledních týdnech sílí. Babiš k tomu poznamenal, že se naplňuje horší scénář - stoupají počty hospitalizovaných i počty lidí na JIP.

Premiér v neděli opět povzbuzoval k očkování. „Vy se neočkujete kvůli vládě, ale očkujete se kvůli sobě a je to pro zdraví nás všech,“ poznamenal.

Smysl to podle něj má, i když i očkovaní mohou nákazu přenášet. „Na zabránění přenosu je respirátor, ten zabrání 40 až 60 procent, a očkování ochraňuje život. Je jasné, že i očkovaní přenášejí covid, ale v podstatně menší míře a je to ochrana života,“ dodal.

Babiš také vyzval zdravotníky k podávání protilátkových koktejlů, které mohou při včasném podání zmírnit rozvinutí covidu-19 a jeho následky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků