Novináři se představitelů SPD ptali na postoj k NATO poté, co byl poslanec Radek Koten z Okamurova hnutí potvrzen jako šéf sněmovního bezpečnostního výboru. Koten na sociálních sítích několikrát sdílel články požadující odchod z EUSeveroatlantické aliance, za což je kritizován od některých politiků. [celá zpráva]

„Naše armáda je v současnosti schopná bránit pouze území Středočeského kraje, bez NATO bychom v případě nějakého konfliktu neuspěli,“ odpověděl Koten na dotaz, zda by ČR měla z Aliance vystoupit.

Podobně to vidí i Okamura. „Kdyby byla ČR obranyschopná, tak je to k diskusi. Ideální model by byl, aby Česká republika dokázala bránit sebe sama. Ani Rakousko není v NATO, ani Švýcarsko není v NATO,“ prohlásil.

Nepovinný branný výcvik

„My jsme vlastenecké hnutí a součástí programu je posílení role české armády, aby nehájila zájmy cizích mocností. Kdybychom odešli z NATO v současném okamžiku, ocitli bychom se v bezpečnostním vakuu. Máme koncepci na to, aby to tak nebylo. Chceme, aby ČR měla zajištěnou obranyschopnost,“ nastínil Okamura.

SPD chce proto zavést nepovinný branný výcvik, který by trval osm týdnů. Na konci by potom každý dostal zbrojní průkaz.

Okamura řekl, že mu vadí, když člen NATO okupuje jinou zemi, konkrétně zmínil Severní Kypr. „To standardní není, a NATO k tomu mlčí,“ podotkl.