Článek
1. Omezte konzumaci cukru
Konzumace příliš velkého množství rafinovaného cukru spouští ukládání tuku v těle. Pokud jíte hodně cukru, pak je velmi důležité začít cvičit, a to zejména posilovat. Jde o to, že při posilování svaly využívají cukr jako energii, místo toho, aby ho ukládaly jako tuk.
Mezi nejhorší nepřátele patří slazené nápoje - limonády, kávy s příchutí, ovocné šťávy a energetické nápoje.
Sladkosti a sladké nápoje způsobují také rychlý nárůst hladiny cukru v krvi, po kterém následuje prudký pokles, což vede k tomu, že má člověk opět brzy hlad nebo žízeň, a tudíž celkově jí i pije více, než potřebuje.
2. Zvyšte příjem bílkovin
Bílkoviny jsou pro udržení rychlého metabolismu zásadní. Podle vědců dostatečné množství bílkovin může výrazně zrychlit metabolismus a zvýšit počet spálených kalorií. Konzumace vyššího množství bílkovin je důležitá zejména u stárnoucích žen.
Předností bílkovin je i to, že pomáhají budovat a udržovat svalovou hmotu, což udržuje metabolismus v chodu. Proto je dobré zařadit bílkoviny do každého jídla, a to ideálně ze zdrojů, jako je maso, mořské plody, ořechy, semena, mléčné výrobky a vejce.
3. Nečekejte mezi jídly příliš dlouho
V udržování rychlého metabolismu je důležitý i způsob, jakým jíte. Pokud během dne vydržíte 6-8 hodin bez jídla, můžete se cítit unavení, malátní či roztřesení.
Dlouhé pauzy mezi jídly mohou snižovat hladinu cukru v krvi, což negativně ovlivňuje metabolismus. Navíc když s jídlem budete čekat příliš dlouho, budete mít tendenci se poté přejídat. Ideální doba mezi jídly je 3-5 hodin. Stabilní metabolismus pomáhá udržovat jíst menší porce a častěji během dne.
Jídelníček by měl obsahovat libové bílkoviny, komplexní sacharidy a zdravé tuky. Naopak je lepší se vyhýbat vysoce zpracovaným potravinám s vysokým obsahem cukru a nezdravých tuků.
4. Pijte dostatečné množství vody
Pití vody má mnoho výhod včetně toho, že to pomáhá zrychlit metabolismus. Když jste dehydratovaní, metabolismus se zpomaluje, člověk dostává chuť na něco dobrého a zároveň u něj dochází k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi, díky čemuž se následně může cítit malátně.
Výhody dostatečného pití vody:
- potlačuje chuť k jídlu
- zlepšuje tréninky
- pomáhá vyplavovat toxiny
Kolik vody denně vypít?
Optimální množství vody závisí na hmotnosti, věku, aktivitě, počasí i zdravotním stavu, ale existují obecná doporučení, která vám mohou pomoci nastavit si zdravý pitný režim:
- Obecné doporučení:
Dospělý člověk by měl přijmout 30–45 ml tekutin na každý kilogram tělesné hmotnosti. Např. člověk vážící 70 kg by měl vypít cca 2,1–3,15 litru denně.
Ženy: cca 2,7 litru tekutin denně (včetně vody z potravin)
Muži: cca 3,7 litru tekutin denně
Při sportu nebo horku: přidej 0,5–1 litr vody za každou hodinu fyzické aktivity
5. Zařaďte silový trénink
S přibývajícím věkem dochází k přirozené ztrátě svalové hmoty, což opět zpomaluje metabolismus. Silový trénink je jedním z nejlepších způsobů, jak s tím bojovat.
Používání činek, odporových gum, kettlebellů nebo i jen vlastní tělesné hmotnosti člověku pomáhá budovat svalovou hmotu, která spaluje více kalorií – a to i v klidu. Silový trénink má ale i další výhody, jako je zlepšení nálady, ochrana kostí a snížení rizika onemocnění, jako je artritida, cukrovka či bolesti zad.
Podle Americké kardiologické asociace je dobré absolvovat silový trénink alespoň dvakrát týdně, abyste zůstali silní, zdraví a bez zranění.
6. Pozor na stres
Stres je součástí života, ale v okamžiku, když se vymkne kontrole, může též zpomalovat metabolismus. Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu, což vede k tomu, že tělo místo toho, aby spalovalo tuk, tak ho ukládá. Vysoká hladina kortizolu je tak spojována s přibíráním na váze, únavou a s problémy se spánkem.
Jedním z oblíbených způsobů, jak minimalizovat stres, je cvičení jógy, která člověku pomáhá uvolnit mysl i tělo a zároveň pomáhá zrychlovat metabolismus. Mezi další možnosti patří meditace, vědomé dýchání apod.
7. Dostatečně spěte
Pokud si denně dopřejete 7-9 hodin spánku, pravděpodobně se budete probouzet plní energie a čisté mysli. Ale v okamžiku, kdy máte spánku méně, je velká pravděpodobnost, že dojde ke zpomalení metabolismu, kvůli tomu se začnete přejídat, protože tak začnete kompenzovat nedostatek energie. Podle některých vědců lidé trpící nedostatkem spánku mají tendenci si dopřávat svačinky bohaté na sacharidy, a to nejen v průběhu dne, ale i v noci.
Nedostatek spánku také vede k vylučování dvou klíčových hormonů hladu - leptinu a gherelinu, což vede k tomu, že máme nejen větší hlad, ale tělo i ukládá více tuku.