Hlavní obsah

Výtržníci v Hongkongu poničili budovu parlamentu, správkyně oblasti to odsoudila

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hongkong

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová odsoudila, že skupina protestujících poničila parlamentní budovu. Na tiskové konferenci svolané ještě před svítáním uvedla, že propuštění zadržených by bylo v rozporu s principy právního státu. Stíhání původců násilí ze strany protestujících podpořil i Peking, uvedla agentura AP.

Foto: Thomas Peter, Reuters

Část výtržníků pronikla v pondělí v noci místního času do hongkongského parlamentu.

Článek

Dvaadvacáté výročí předání Hongkongu pod čínskou správu v pondělí doprovázely další protesty proti politickým poměrům v tomto autonomním regionu a proti návrhu zákona umožňujícího vydávání osob k trestnímu stíhání do pevninské Číny.

Foto: Kin Cheung, ČTK/AP

V ulicích Hongkongu protestovalo kolem 190 tisíc lidí.

Zatímco 190 tisíc lidí pokojně demonstrovalo v parku v centru města, skupina výtržníků ve večerních hodinách postupně prorazila kovovou bránu a skleněný vchod budovy parlamentu a tisíce demonstrantů poté areál několik hodin okupovaly. Policie po půlnoci místního času téměř všechny rozehnala i za použití slzného plynu.

„Tento druh násilného chování má dopad na základní hodnoty právního státu. Rozhořčilo mě a musím jej důrazně odsoudit,“ řekla Lamová. „Myslím, že občané to vidí podobně,“ dodala. Uvedla také, že ty, kteří porušili zákon, se vláda bude snažit postavit před spravedlnost.

Foto: Tyrone Siu, Reuters

Poničená kancelář hongkongského parlamentu

Čínská centrální vláda pustošení místního parlamentu v úterý rozhodně odsoudila a vyjádřila podporu místním úřadům při trestním vyšetřování „strůjců násilných činů“. „Tyto závažné a nezákonné činy pošlapávají právní stát v Hongkongu, ohrožují společenský řád v Hongkongu a škodí základním zájmům Hongkongu,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí čínského úřadu pro záležitosti Hongkongu a Macaa.

Foto: Tyrone Siu, Reuters

Parlament poničený demonstranty.

Správkyně Hongkongu také zpochybnila stížnosti demonstrujících, že na jejich požadavek ohledně zrušení sporného zákona vláda nereagovala. Vysvětlila, že když se zákon stáhne z programu zákonodárců bez udání času, kdy o něm budou znovu jednat, zákon z agendy beztak zmizí s koncem parlamentu ve stávajícím složení v červnu 2020.

Foto: Vincent Yu, ČTK/AP

Carrie Lamová

Čínská státní média v úterý prolomila mlčení kolem hongkongských demonstrací a přinesla informace o policejním rozhánění demonstrantů v ulicích. Peking zatím demonstrace bagatelizoval. Informování o protestech naznačuje podle agentury AP, že je Peking připraven zaujmout vůči demonstrantům po několika dnech zdrženlivosti tvrdší postoj.

Reklama

Výběr článků

Načítám