Hlavní obsah

Podle Macrona Putin invazí udělal historickou chybu a nyní je v izolaci

3. 6. 2022, 22:07 – Paříž

Ruský prezident Vladimir Putin se útokem na Ukrajinu dopustil historické a zásadní chyby a nyní je v izolaci. Řekl to podle agentury AFP francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru s francouzským regionálním tiskem. Zopakoval také, že Rusko nemá být poníženo.

Foto: Ludovic Marin, ČTK/AP

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Článek

„Myslím, a řekl jsem mu to, že udělal historickou a podstatnou chybu pro svůj lid, pro sebe a pro dějiny,” řekl šéf Elysejského paláce 100. den od ruského vpádu na Ukrajinu.

„Myslím, že je izolovaný,” poznamenal Macron a dodal, že je obtížné se z takové izolace vymanit.

Francouzský prezident však zopakoval, že není třeba Rusko ponížit, což je názor, který už dříve nebyl kladně přijímán na východě Evropy.

V den, kdy boje ustanou, totiž podle Macrona bude třeba „vybudovat cestu ven diplomatickými kanály”.

Foto: Reuters Tv, Reuters

Vladimir Putin

Na otázku, zda se vydá do Kyjeva, jak to učinila řada jeho evropských kolegů, Macron odpověděl: „Dnes nic nevylučuji.”

„Chceme navýšit finanční a vojenskou pomoc Ukrajině. A konečně učinit vše pro to, aby se z Ukrajiny dostalo obilí,” vyjádřil se k dalšímu ožehavému tématu.

Putin dnes podle senegalského prezidenta a předsedy Africké unie Mackyho Salla, který navštívil Rusko, dal najevo ochotu „usnadnit” export ukrajinského obilí.

Putin je ochoten uvolnit vývoz ukrajinského obilí, uvedl předseda Africké unie

Krizový koordinátor OSN pro Ukrajinu Amin Awad dnes varoval, že nedostatek potravin by mohl postihnout 1,4 miliardy lidí, pokud budou pokračovat výpadky exportu obilí z Ukrajiny a hnojiv z Ruska.

Francouzský prezident také řekl, že požádal domácí průmysl, aby urychlil výrobu zbraní. Podle něj nejde jen o obnovu arsenálu, ale také o posílení nezávislosti Francie.

Reklama

Výběr článků