Hlavní obsah

Paralyzovaná Francie. Lidé v ulicích opět protestují proti důchodové reformě

28. 3. 2023, 12:32 • Aktualizováno 28. 3. 2023, 13:44

Narušená železniční doprava, zrušené lety, blokády narušující dodávky pohonných hmot a fungování logistických skladů, dopravní zácpy, zavřené školy, 13 tisíc policistů v ulicích. Ve Francii se koná desáté kolo stávek proti nepopulární penzijní reformě.

Paralyzovaná Francie. Lidé v ulicích opět protestují proti důchodové reforměVideo: AP

 
Článek

První protesty odstartovaly krátce před 11. hodinou ve městě Gap. V Marseille je podle odborů 180 tisíc lidí v ulicích. Další jsou v Le Havru či Nice, kde se demonstrace podle odborů účastní 25 tisíc lidí. Protestuje se ale i jinde. V Paříži je demonstrace naplánovaná až na 14:00, dohlížet by na ni mělo 5500 policistů a četníků.

V Rennes středoškolští studenti zapálili oheň uprostřed ulice v centru města, píše Ouest-France. Kromě toho téměř 200 studentů blokuje jízdní pruh na západním okruhu Rennes.

I v Nantes byla extrémně narušená doprava kvůli blokádám silničního okruhu.

Stejně jako při předchozích protestech i při tom úterním je zrušená řada letů. Další rušení se čeká ve čtvrtek a v pátek. Ve čtvrtek by mělo být zrušeno 20 procent spojů na letištích Orly, Marseille a Toulouse, v pátek 25 procent na letišti Orly a 20 procent na letištích v Lyonu, Marseille, Toulouse, Bordeaux a Nantes.

Na mnoha místech je také přerušená železniční doprava.

Foto: Ewen Bazin, Reuters

Hořící auto, které podle očitého svědka přivezli demonstranti z vrakoviště. Demonstrace v Rennes

Protest se dotýká i energetického sektoru. Na sníženou kapacitu funguje nejméně šest ze sedmi rafinerií a byly zablokovány terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG). Kvůli stávkám rafinérií 15,52 procenta francouzských čerpacích stanic pociťuje nedostatek alespoň jednoho paliva a 6,89 procenta jich je na suchu.

Odpadky, které se už delší dobu hromadí ve francouzské metropoli kvůli stávce popelářů, výtržníci večer zapalují. Policie doporučila majitelům obchodů na trase pařížského protestního shromáždění, aby na celý den zavřeli.

Lidé si přejí čtyřdenní pracovní týden a neomezenou dovolenou, ukázal průzkum

Ekonomika

Lidé v ulicích protestují kvůli důchodové reformě. Ta počítá s postupným prodloužením věku odchodu do důchodu o dva roky na 64 let a zvýšit se má i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze.

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Maskovaní demonstranti zapalovali objekty během demonstrace v rámci desátého dne celostátních stávek a protestů proti francouzské vládní důchodové reformě ve francouzském Nantes

Díky reformě ale mají získat možnost dřívějšího odchodu do důchodu lidé, kteří začali pracovat velmi mladí nebo vykonávali vysoce náročné povolání, například v hlučném prostředí či v noci. Nově se má také započítávat mateřská či otcovská dovolená a například zvýšit minimální starobní důchod.

V pondělí se prezident Emmanuel Macron sešel v Elysejském paláci s premiérkou Élisabeth Borneovou a členy vlády. Prezident řekl, že je třeba „pokračovat v oslovování“ odborů. Premiérka si vytyčila dva cíle: „uklidnit zemi“ a „urychlit reakce na očekávání Francouzů“.

Odbory, které varovaly před tím, že se jim protesty mohou vymknout z rukou, dál požadují stažení zákona. Podle vlády je důchodová reforma nezbytná, jinak hrozí krach celého penzijního systému.

Brutální protesty ve Francii: 457 zadržených, 441 zraněných policistů

Zahraniční

Reklama

Související témata:

Výběr článků