Hlavní obsah

Operace dítěte na Novém Zélandu proběhla navzdory rodičům odmítajícím krev očkovaných

9. 12. 2022, 16:06

Na Novém Zélandu operovali tento týden lékaři dítě se srdeční vadou, jehož rodiče kvůli možnému použití krve očkovaných proti koronaviru důležitou operaci odmítali. K operaci došlo po zásahu soudu, který kvůli zákroku udělil lékařům dočasné opatrovnictví.

Foto: Marcus Brandt, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

To, že lékaři dítě operovali, potvrdila v pátek místní stanici RNZ advokátka novozélandského manželského páru Sue Greyová s tím, že dítěti se po zákroku vede dobře.

Rodiče odmítali, aby novorozenec podstoupil důležitou operaci srdeční vady, neboť měli obavy z použití krve očkovaných proti koronaviru. S tím se ale lékaři nechtěli smířit.

Krev se v závislosti na tom, zda byl, či nebyl dárce naočkován, nijak nerozlišuje. Není to ani rozhodující kritérium, podle nějž se pro operaci volí. Požadavku rodičů by tedy podle novozélandského zdravotního systému nebylo možné z technických důvodů vyhovět.

Krev očkovaných navíc nemá podle zdravotníků na příjemce žádný negativní vliv. Vakcína by se měla vstřebat do krve už krátce po vpíchnutí injekce, a i kdyby operovaný díky krvi očkovaných získal protilátky proti covidu-19, bylo by to pro něj jen prospěšné.

Případ se dostal až před soud, který ve středu udělil dočasné opatrovnictví zástupcům nemocnice, která o to sama požádala. Konkrétně dvěma lékařům pečujícím o dítě - dětskému kardiochirurgovi a kardiologovi. Opatrovnictví zanikne, jakmile se dítě zotaví z operace, tedy nejpozději v lednu příštího roku.

„Co je tohle za nechřipku, necovid a nenachlazení?“ Lékaři na třech kontinentech pátrají po původci neznámé nákazy

Rodiče ve čtvrtek skrze svou právničku vzkázali, že se proti usnesení nehodlají odvolat. Dodali, že do operace chtějí s dítětem pokojně trávit čas a věnovat se mu i při zotavování. Později toho dne však vyplynulo na povrch, že bránili personálu nemocnice v předoperačních přípravách. Soudce proto páru nařídil, aby úkony lékařů nebojkotoval.

Britský deník The Guardian označil případ přelomový, za poslední dva roky došlo k podobným situacím i v jiných zemích.

Dříve v letošním roce zamítl italský soud požadavek rodičů, kteří stejně jako v případě Novozélanďanů pro naléhavou operaci srdce svého dítěte požadovali krev neočkovaných. Pár dokonce sestavil seznam 40 dárců bez očkování proti covidu-19, soud mu však nevyhověl. Dotyčná italská nemocnice namítala, že se vakcína stejně přes transfúzi nepřenáší, jak podotýkají i novozélandští zdravotníci.

Také ve Spojených státech či Kanadě pacienti v minulosti požadovali krev neočkovaných. V listopadu britská vláda zamítla petici žádající vznik zvláštní služby s krví dárců bez vakcíny.

Vakcínami proti koronaviru se na celém světě od začátku pandemie naočkovaly miliardy lidí.

Přes 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu, hlásí WHO

Reklama

Související témata:

Výběr článků