Hlavní obsah

„Co je tohle za nechřipku, necovid a nenachlazení?“ Lékaři na třech kontinentech pátrají po původci neznámé nákazy

8. 12. 2022, 17:48

Lékaři v Americe, Evropě i Austrálii hlásí nákazy virem, který nedovedou zařadit. Příznaky se podobají chřipce nebo covidu. Testy na tyto i příbuzné infekce ale vycházejí negativní. Nemocnice na obou březích Atlantiku se v poslední době podobnými případy plní a nemoc postihuje i personál. Upozornil na to zpravodajský server Insider.

Foto: Novinky

Pozitivní test na covid. Ilustrační foto

Článek

„Co je tohle za zas*anou nechřipku, necovid a nenachlazení? Těžce to sundalo celý můj tým. Jednoho po druhém, i obě moje děti. Měla jsem to dva týdny a cítila se fakt strašně. Vyvolává to zánět průdušek, horečku a bolesti v krku. Nějaký virolog ví, o co jde? Parainfluenza?“ ptala se na Twitteru lékařka urgentního příjmu v britském Kentu Stephanie deGiorgiová.

„Měli jsme to přes zimu v Austrálii. Naše PCR testy zahrnují chřipku A i B, parachřipku 1, 2 i 3, RSV i HMPV viry, Adenovirus, Rhinovirus, SARS-CoV-2, Mycoplasmu i Bordatellu – a nebylo to nic z toho,“ odpověděl jí lékař Toby Gilber působící v Austrálii.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) současný nárůst respiračních onemocnění souvisí s počasím a roční dobou. Američané cestují kvůli oslavám Dne díkůvzdání, lidé po celém světě chodí po vánočních nákupech a do toho je na severní polokouli zima.

Čína rozvolňuje

Svět

„Chladné počasí a shromažďování se ve vnitřních prostorech svědčí respiračním onemocněním a horší jejich příznaky. Vždycky jsme věděli, že během chřipkové sezony v populaci necirkuluje jen chřipka a nachlazení,“ konstatovala na pondělním tiskovém brífinku ředitelka CDC Rochelle Walenskyová. Dodala, že chce veřejnost ujistit, že úřady dělají vše, co je v jejich silách, aby podpořily prevenci i léčbu a ulevily přetěžovaným nemocnicím.

Většině lidí to může být fuk, test si ale udělejte

Primář infekčního oddělení v Presbyteriánské nemocnici v New Yorku Roy Gulick nicméně serveru Insider řekl, že běžný pacient si s tím, který virus ho skolil, většinou nemusí lámat hlavu.

„Horečka, bolesti svalů, kašel, bolest hlavy a pálení v krku jsou tak časté komplikace, že těžko posoudíte, jestli máte chřipku, covid nebo něco jiného. Většina lidí to ale ani vědět nepotřebuje. Prostě to odstoná s pomocí podpůrné léčby,“ vysvětlil.

Testy na covid podle něj přesto mají smysl. Pokud totiž vyjdou pozitivní, může se pacient dostat k antivirotikům, která mu mohou léčbu usnadnit. Pokud vyjdou testy na všechno negativní a stav se nezlepšuje, doporučuje je Gulick po několika dnech opakovat. V případě chřipky se nabízí léky typu Tamiflu, v případě covidu Paxlovid.

Přes 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu, hlásí WHO

Zahraniční

Reklama

Výběr článků