Hlavní obsah

Lukašenko vyzrál na růst cen. Prostě to zakázal

6. 10. 2022, 18:51

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko ve čtvrtek s okamžitou platností zakázal zvyšování cen v Bělorusku, uvedla běloruská státní agentura Belta. Nařízení vydal po jednání se svou ekonomickou poradní skupinou o růstu cen a inflaci. V projevu hrozil podnikům i vládě a zastropování cen označil za otázku života a smrti.

Foto: Profimedia.cz

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko

Článek

Podle agentury Belta Lukašenko na jednání se svým týmem kritizoval osoby odpovědné za kontrolu růstu cen. „Situace si nakonec vyžádala zásah hlavy státu,“ oznámila dále Belta.

„Od 6. října je zakázáno jakékoli zvyšování cen,“ zdůraznil po čtvrtečním zasedání Lukašenko. „Zapomeňte na to! K dnešnímu dni. Ne zítra, ale ode dneška. (…) A chraň bůh, aby někdo z účetního oddělení zpětně prováděl nějaké výpočty, přepočty,“ upozornil Lukašenko, ale neupřesnil, co přesně varováním míní.

Zároveň ale řekl, že některým institucím budou uděleny výjimky. Rozhodovat o nich bude moci třeba ministr zodpovědný za obchod, předsedové tzv. regionálních výkonných výborů či výkonný výbor hlavního města Minsku.

Lukašenko taky vyhlásil mobilizaci. Na polích mu leží brambory

Zahraniční

Běloruský diktátor také důrazně varoval před uzavíráním podniků a odchody z trhu. „Nedej bože, aby nějaký obchod, nějaký úřad, nějaká jídelna a tak dále odešly. Nedej bože, aby opustily trh. Za to by se zodpovídaly,“ hřímal podle Belty Lukašenko.

O kompenzacích ani slovo

Zákaz dalšího růstu cen obhajoval tím, že ceny i po skokovém zdražení nadále rychle rostly a „narazily na strop“.

O žádných kompenzacích kvůli ztrátám ze zastropování cen ale nepadlo ani slovo. Podle Lukašenka však výrobu běloruských podniků nepostihne energetická krize tolik jako Západ.

Také vyzval státní zastupitelství a další úřady, aby tvrdě trestaly jakékoli porušování nařízení. Vládu vyzval, aby příslušnou vyhlášku o kontrole cen přijala nejpozději do 20. října, ač tedy diktátorovo nařízení o cenách platí už k 6. říjnu.

Vládě též poradil, aby ceny ještě snížila. „Znovu upozorňuji: je to politická záležitost! Není to ani ekonomický problém. Je to otázka života a smrti,“ cituje diktátora Belta.

Čelíme jadernému útoku NATO, straší diktátor

Zmínil se i o dalších tématech, například údajné hrozbě ze strany NATO. „Pracuje se na tom už dlouho. S (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem jsme o tom hovořili, když jsme se bavili o letadlech s jadernými zbraněmi. S Američany se už (Poláci) dávno dohodli, že arzenály budou v Polsku. Co to znamená? Že skutečně čelíme útoku taktickými jadernými zbraněmi,“ nastínil.

Lukašenko vyhrožuje Evropě letadly s jadernými zbraněmi

Zahraniční

Koncem srpna Lukašenko Evropě vyhrožoval jadernými zbraněmi, když se nechal slyšet, že Bělorusko ve spolupráci s Ruskem předělalo dvě desítky bojových letadel tak, aby mohla nést nukleární střely.

Bělorusko s Ruskem vstoupilo do politického svazu. Po rozsáhlém vojenském cvičení v Bělorusku dovolil Lukašenko ruským vojákům zaútočit ze své země na Ukrajinu, byť Ukrajincům těsně před invazí sliboval, že nic takového nedopustí.

Reklama

Výběr článků