Hlavní obsah

Putin: Spravedlnost a pravda je na ruské straně

24. 2. 2022, 9:41 – Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu. Moskva podle jeho slov nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny, a cílem operace bude ochrana lidských životů. Spravedlnost je podle Putina na ruské straně.

Foto: Reuters Tv, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Článek

„Okolnosti od Ruska vyžadují rozhodné kroky,“ řekl Putin v televizním projevu. Rusko podle svého prezidenta nemá v plánu okupaci ukrajinských území a nedopustí, aby se na Ukrajině objevily jaderné zbraně.

Vyzval ukrajinské vojáky, aby „ihned složili zbraně a vrátili se domů“.

Zároveň varoval, že na jakýkoliv pokus ze zahraničí zasahovat do jednání Kremlu Rusko okamžitě odpoví.

„Spravedlnost a pravda je na ruské straně,“ prohlásil šéf Kremlu s tím, že veškerá odpovědnost za možné krveprolití bude plně a zcela na ukrajinském režimu.

„Nikdo by neměl pochybovat o tom, že přímé napadení naší země by vedlo pro jakéhokoli potenciálního agresora k jeho porážce a hrozivým důsledkům,“ prohlásil.

Izrael po váhání odsoudil Rusko za napadení Ukrajiny

Svět

Ve středu Putina požádali lídři východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky, aby jim pomohl odvrátit „agresi ze strany ukrajinské armády“.

Svět odsuzuje ruský útok na Ukrajinu

Zahraniční

Ukrajině vzkázal, že kroky Ruska nesouvisí s narušováním jejích zájmů, ale s její ochranou před těmi, „kdo z ní udělali rukojmí“.

Cíl invaze je podle něj „ochrana lidí, kteří byli po osm let cílem útlaku a genocidy ze strany kyjevského režimu“, prohlásil podle agentury Interfax s tím, že proto bude Rusko „usilovat o demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny“.

Domnívá se rovněž, že „významné státy NATO podporovaly krajní nacionalisty a neonacisty“.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků