Článek
Diplomaté, mezi nimiž jsou například velvyslanci v nejrůznějších arabských státech, své konkrétní námitky zveřejní dnes večer ve Washingtonu.
Naznačili ale zatím, že se jim zejména nelíbí otevřená Bushova podpora Izraeli, premiéra Ariela Šarona a v neposlední řadě údajně nekritického schvalování tvrdého postupu na okupovaných palestinských územích. Washington podle nich kvůli svým krokům ztrácí "důvěryhodnost, dobrou pověst a přátele".
Koordinátorem dopisu je Andrew Killgore, který byl americkým velvyslancem v Kataru v letech 1977 až 1980. Mezi signatáři je i několik dalších bývalých velvyslanců, včetně Jamese Akinse, který byl v 70. letech v Saúdské Arábii, Roberta Keeleyho (v Zimbabwe a Řecku) a Johna Gunthera Deana, velvyslance v Indii v letech 1985 až 1988.
Podle Killgora zvažují podpis další bývalí diplomaté, kteří sloužili ve vysokých funkcích a nyní jsou znepokojeni směřováním americké politiky nejen na Blízkém východě, ale i pokud jde obecně o lidská práva.
"Již nejsme 'hodní hoši' a naše zahraniční vztahy trpí. Považují nás za pokrytce," řekl náměstek ministra zahraničí v polovině 70. let William Rogers, který se však ještě nerozhodl dopis podepsat.
Stejný dopis obdržel minulý týden také britský premiér Tony Blair. Tehdy ho podepsalo 52 diplomatů. Američané a Britové společně považují současný postup USA vůči Izraeli za "nelegitimní" a vytvářející "další nebezpečné situace".
Dopis se svým obsahem nijak přímo nedotýká vývoje v Iráku. V narážce na tamní vývoj ale signatáři volají po návratu "spravedlnosti, jež je pro Ameriku typická".