Hlavní obsah

Místopředseda Senátu Růžička, pro kterého hlasoval i Okamura, zatím vede

24. 9. 2022, 17:45

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (navržen TOP 09) má šanci obhájit svůj mandát v horní parlamentní komoře. Z průběžných výsledků hlasování v senátorských volbách v obvodu Praha 6 zatím vede před kandidátkou Pirátů Danou Balcarovou. Růžičku v pátek omylem podpořil i šéf opoziční SPD Tomio Okamura.

Foto: Petr Horník, Právo

Senátor Jiří Růžička

Článek

Na dalších místech se ve volebním obvodě Praha 6 umístili kandidáti Petr Vacek (PRO) či Petr Havlík (ČSSD). Do druhého kola postupují kandidáti, kteří obsadí první dvě místa. Pokud některý z nich dostane nadpoloviční většinu hlasů, získává mandát už po prvním kole.

V boji o Senát střet ANO a vládní koalice

Volby

Růžička obhajuje senátorské křeslo za TOP 09 v rámci koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a má také podporu hnutí STAN. Nečekaný hlas ale v pátek zřejmě dostal také od Okamury. Protože v jeho volebním obvodě v Praze 6 o Senát neusiluje žádný kandidát za SPD, svůj nesouhlas s vládní politikou vyjádřil znehodnocením volebního lístku, na kterém vybral Růžičku. Podle něj je volební lístek neplatný.

Volební lístek je však podle zákona neplatný, pokud není na předepsaném tiskopise, je zcela přetržen nebo není vložen do úřední obálky. Naproti tomu poškozený či přeložený lístek platný je, pokud jsou z něj patrné potřebné údaje. Platnost v takovém případě posuzuje okrsková volební komise.

„Zda přeškrtnutí bylo, či nebylo vidět, musí posoudit volební komise. Ale protože jsou ty volby tajné, tak nikdo z nás se nedozví, jak to vlastně s mým hlasem dopadlo. Doufám, že to byl hlas neplatný,“ komentoval Okamura své páteční faux pas, za které si na sociálních sítích vysloužil notnou dávku posměchu.

Děkujeme za hlas, vzkazuje TOP 09 Okamurovi

Komunální volby

„V případě, že by můj hlas byl započítáván, doufám, že to nebude ten rozhodující pro pana Růžičku,“ dodal.

Růžička byl poprvé zvolen do Senátu v roce 2016, prvním místopředsedou je od listopadu 2018. Působí také v zastupitelstvu Prahy 6.

Horník je zřejmě mimo hru

Z vedení horní komory má šanci postoupit a obhájit místo v Senátu také jeho předseda Miloš Vystrčil (ODS), který v obvodu Jihlava zatím bezpečně vede před kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Její kandidaturu v posledních dnech mohutně podporoval předseda hnutí a expremiér Andrej Babiš.

Oba jsou obžalováni v kauze dotačního podvodu souvisejícího s farmou Čapí hnízdo. Nagyová by v případě vítězství získala s mandátem i imunitu a soudní proces by se tak musel přerušit do doby, dokud by ji kolegové opět nevydali trestnímu stíhání.

Kalousek: Souboj Vystrčila a Nagyové je bojem o vládní politiku

Volby do Senátu

Naději na znovuzvolení má také místopředseda Jiří Oberfalzer (ODS), který má po sečtení zhruba 45 procent hlasů ve volebním obvodu Beroun lehký náskok před druhým, producentem a místostarostou Karlštejna Janisem Sidovským (za LES + SEN 21).

Naopak další místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) byl na Karlovarsku po sečtení čtvrtiny hlasů v tomto obvodu až na čtvrtém, tedy nepostupovém místě.

Prezidentské volby 2023

Termín prezidentských voleb je stanoven na 13. a 14. ledna 2023. V třetí přímé volbě se rozhodne o nástupci současné hlavy státu Miloše Zemana. Z kandidátů na prezidenta je podle volebních průzkumů nejvíce favorizován Petr PavelAndrej Babiš. Známe již finální seznam všech kandidátů.

Kandidáti na prezidenta

Reklama

Výběr článků