Hlavní obsah

Kvůli světelnému znečištění chtějí vědci omezit družicové konstelace typu Starlink

21. 3. 2023, 10:46 – Londýn

Svět by měl zvážit zákaz družicových megakonstelací na nízké oběžné dráze – jako je např. Starlink podnikatele Elona Muska. Uvádí to vědci v sérii článků a komentářů publikovaných v odborném časopise Nature Astronomy. Jeden tým odborníků ostatní vědce vyzval, aby se postavili proti světelnému znečištění oblohy stejně, jako se postavili tabákovému či ropnému průmyslu, napsal list The Guardian.

Foto: Newsflare, AP

Pomyslný vláček ze satelitů Starlink na noční obloze (archivní snímek)

Článek

„Pokaždé když se objeví nějaký zdravotní nebo environmentální problém a začne se řešit ve vědeckých publikacích, uvedou viníci do chodu svou ‚zpochybňovací mašinérii‘, aby zastavili, nebo alespoň oddálili přijetí protiopatření a pravidel na ochranu lidského zdraví a životního prostředí,“ píší v komentáři experti pod vedením Fabia Falchiho z italského Institutu pro vědu a technologii světelného znečištění (ISTIL).

Příkladem se znatelnými a potenciálně závažnými společenskými důsledky je (ztížená) detekce objektů blízko naší planety, které představují vysoké riziko srážky

Jeho tým vyzývá k přijetí opatření, která by dopady světelného znečistění snížila.

„Měl by být stanoven horní limit pro celkový počet družic na nízké oběžné dráze, kde je jejich počet už pravděpodobně příliš vysoký,“ uvedl Falchi. V článku experti volají i po zavedení limitů pro umělé osvětlení.

Musk kvůli Ukrajině ostrouhá. Konkurent Starlinku je na námluvách v Pentagonu

Válka na Ukrajině

Nebývalá proměna noční oblohy

„Jsme svědky dramatické, zásadní a možná polotrvalé přeměny noční oblohy, která nemá v historii obdoby,“ píše John Barentine z konzultační firmy Dark Sky Consulting a jeho kolegové v doprovodném odborném článku. Kvůli světelnému znečistění podle nich kupříkladu bude čím dál tím těžší pozorovat nejbližší okolí naší planety.

„Příkladem se znatelnými a potenciálně závažnými společenskými důsledky je detekce objektů blízko naší planety, které představují vysoké riziko srážky,“ píší odborníci.

Kromě toho tým upozorňuje, že horší viditelnost může znamenat finanční problémy pro výzkumná zařízení, která budou déle a obtížněji sbírat data.

Satelity také mohou znehodnotit astronomické snímky a existují obavy z jejich dopadu na biologické systémy. V neposlední řadě světelné znečištění znemožňuje běžné pozorování noční oblohy.

„Existuje možnost, že široká veřejnost přijde o přirozený pohled na dokonalou hvězdnou oblohu, a to po celé Zemi,“ dodal Falchi.

„Žijeme ve fotonovém moři.“ Odborníci chtějí bojovat se světelným smogem

Věda a školy

Beskydská oblast tmavé oblohy slaví 10 let. Světelný smog je stále větším problémem

Věda a školy

Reklama

Výběr článků