Článek
Rozhledna byla postavena tak, aby zájemcům nabízela pěkné pohledy na velkou část Ostravy, ale i beskydské vrchy.
Hošťálkovice je obec s velkou historií. Podle archeologů a historiků se vznik osady severně od soutoku řeky Opavy (vznikla soutokem Bílé, Střední a Černé Opavy) s řekou Odrou (pramení v Oderských vrších) datuje do let 1200 - 1250. Nejstarší písemná zmínka o Hošťálkovicích je z roku 1327 a naprosto spolehlivá je z roku 1434.
Rozhledna, která stojí mezi třemi vrchy - Hladovým vrchem - 253 m. n. m., Pod Dubíčkem - 253 m. n. m. a na severu Hradiskem - 250 m. n. m., byla postavena v roce 2011 v nadmořské výšce 320 metrů. Jedná se o dřevěnou konstrukci osm metrů vysokou. Má dvě poschodí pospojovaná žebříky.
Vedle rozhledny jsou postaveny dva zastřešené přístřešky a tabule s panoramatem pohledu na Ostravu. Místa pohledů a rozhledů jsou přesně popsána a tak návštěvník, sledující či fotografující si panorama, si může ověřit, co vlastně viděl.
Z objektů je patrná halda Ema a věž Nové radnice, ocelárna Evraz Vítkovice Steel sousedící s kostelem sv. Pavla ve Vítkovicích. Nejblíže je vidět zařízení Třebovické elektrárny. Z horského masivu Beskyd je nejpatrnější nejvyšší hora Lysá hora (1323 m. n. m.) či Javorový (1031 m. n. m).
K rozhledně v Hošťálkovicích je možné se dostat pěšky, na kole, ale také autem. Z centra Ostravy jede do Hošťákovic ze zastávky Křižíkova autobus číslo 34 s výstupem u hřbitova na zastávce Hošťálkovice. Dále se jde pěšky po ulici Výhledy okolo základní školy po ulici Broskvoňové k rozhledně. Stejnou cestou od hřbitova se dá dostat autem a na kole.
Na kole i pěšky lze od rozhledny pokračovat po ulici K Vodě, překonat po lávce řeku Odru a pokračovat po cyklostezce dále. Cesta k lávce činí 1,4 km. Autem se projet nedá.