Článek
S Hegsetovým rozhodnutím souhlasil vysoký představitel Pentagonu, podtajemník pro obranu Elbridge Colby. Ten se dlouhodobě zasazuje o to, aby se zmenšil objem zbraní dodávaných na Ukrajinu a posílaly se místo toho do oblasti Pacifiku, aby USA mohly lépe čelit Číně.
Pozastaveny byly dodávky desítek raket do systémů protivzdušné obrany Patriot, takže se Ukrajina nemá jak bránit ruským balistickým raketám, které způsobují na Ukrajině největší škody, naposledy při pátečním ruském megaúderu.
Dodávány nejsou ani ruční protiletadlové řízené střely Stinger nebo rakety vzduch–vzduch pro stíhačky F-16 či dělostřelecká munice ráže 155 mm, protitankové rakety Hellfire, přesné rakety GMLRS do raketometů HIMARS či granátomety. Všechny zmíněné dodávky schválila ještě administrativa Joea Bidena a Pentagon už dostal peníze, aby mohl zásoby doplnit.
Zastaveny byly dokonce dodávky zbraní, které byly v Polsku a dalších evropských zemích už naloženy na nákladní automobily, aby je mohl Kyjev dostat, když přišla zpráva, že expedice byla zrušena.
Rozhodnutí zastavit pomoc zaskočilo kongresmany obou amerických stran i evropské spojence Ukrajiny. Je to už třetí případ, kdy Hegseth zastavil pomoc Ukrajině bez toho, aby svůj postup koordinoval s Kongresem nebo administrativou Bílého domu.
Poprvé to udělal v únoru, kdy se dočkal tvrdé kritiky od šéfa senátního výboru pro obranu Rogera Wickerea, který to označil za rozhodnutí zelenáče. Podruhé tak učinil na začátku května. V obou případech bylo jeho rozhodnutí během několika dnů zvráceno.
Munice je dostatek
Poslední zastavení pomoci obhajoval Bílý dům s tím, že následovalo poté, co začalo stále probíhající přezkoumávání americké pomoci spojencům a partnerům. Hegseth také nařídil Spojenému štábu všech složek ozbrojených sil přezkoumat zásoby veškeré munice.
Podle tří lidí obeznámených s kontrolou zásob munice jsou u některých typů přesné munice její počty nižší, než by měly být, ale nedostali se na kritické minimu. Spojený štáb dospěl k závěru, že pokračování dodávek zbraní Ukrajinu nevyčerpá americké zásoby pod požadovanou hranici.
„Co se týká zásob, nejsme v žádném případě na nižší úrovni, než na jaké jsme byli během 3,5 roku dlouhého konfliktu na Ukrajině, řekl vysoce postavený člen sněmovního výboru pro ozbrojené síly Adam Smith. Stanici NBC zdůraznil, že jeho tým „viděl čísla“. Plyne z nich, že neexistuje žádný nedostatek, který by mohl opravňovat pozastavení pomoci Ukrajině.
Nespokojený republikán
Na amerického prezidenta Donalda Trumpa se písemně obrátil republikán ze Sněmovny reprezentantů Brian Fitzpatrick, který požadoval svolání mimořádné schůze za účasti Bílého domu a ministerstva obrany, kde by se přezkoumalo rozhodnutí o „odepření naléhavé a životy zachraňující vojenské pomoci Ukrajině.
Tvrdí, že je možné udržet americké zásoby zbraní na adekvátní úrovni a současně posílat zbraně Kyjevu.
Mluvčí Pentagonu Sean Parnell ale řekl: „Nemůžeme dodávat zbraně každému.“ Podobně mluvil i bývalý vysoký představitel Pentagonu Dan Caldwell: „Upřednostňuji bezpečnost a připravenost naší vlastní armáda před uspokojením zahraničního politického establishmentu, který často vypadá, že si neuvědomuje reálná omezení, jimž čelí americké vojenské síly.“