Článek
Varšava byla za druhé světové války téměř zničena. Díky gigantickému úsilí se podařilo v 80. letech minulého století znovuobnovit Staré Město, Královský palác, opevnění, takže při prohlídce máte dojem, že se pohybujete ulicemi středověkého města. Vše bylo v ruinách. Nyní jsou tu kavárny, vinárny, pivnice, příjemná posezení, nádherná procházka parkem Lazienki připomene pražskou Stromovku.
Na připomínky války ale narazíte všude. Poláci bojovali za války na všech frontách, ve vzduchu, na souši i na moři. Vojenská tradice je velká, přestože území dnešního Polska si protrpělo několik dělení a ztrát suverenity.
Památná bitva u Lehnice ušetřila zbytek Evropy vpádu Mongolů, u Grunwaldu bojoval proti německému řádu i Žižka, husité zemi také dokázali zdevastovat, jejich jízdy k Baltu byly všechno možné jen ne spanilé. Bojovali zde Švédi, Prusové, Rusové... Město má dvě vojenská muzea plus muzeum Varšavského povstání.
Vojenská tradice
V centru města na Jerozilemských alejích má hlavní budovu Muzeum polského vojska se sbírkami od zbroje a výstroje od 10. století, chladné i palné zbraně, brnění, postroje, zástavy, medaile, obrazy, dokumenty. V plenéru před muzeem najdete techniku – letadla, kanony, raketomety, tanky, lodní děla.
Druhá část sbírek je o pár kilometrů dál na kraji města v jednom z barokních fortů – č. IX Czernakowském. Zde je rozsáhlá kolekce tankové techniky, pár kusů raket, opět letecká technika, ale co stojí za to, je několik desítek stacionárních i mobilních radarů, takový les antén se jen tak nevidí.
Krom toho je tu expozice polských letců s přihlédnutím k působení v II. světové válce, expozice polské kosmonautiky a Katynské muzeum, připomínající zmasakrování polského důstojnictva ve 40. letech minulého století jednotkami NKVD na přímý Stalinův rozkaz. V pondělí a úterý je v muzeích zavřeno.