Hlavní obsah

Vývoz obilnin vzrostl jak z Ukrajiny, tak z Ruska

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Díky červencové dohodě o odblokování ukrajinských černomořských přístavů se zvýšil export zemědělských výrobků z Ukrajiny a Ruska, ale na nízké úrovni zůstává vývoz ruských hnojiv, i když se ho dohoda také týká. V úterý na to upozornila šéfka Konference OSN o obchodu a rozvoji Rebeca Grynspanová (UNCTAD). Nepodařilo se však vyřešit finanční záležitosti kolem vývozu hnojiv a jejich přepravu, napsala agentura AP.

Foto: Reuters

Nákladní loď s ukrajinským obilím

Článek

Amir Abdulla, koordinátor OSN pro dohodu o obnově exportu ukrajinského obilí přes Černé moře, řekl, že ze třech odblokovaných přístavů vyplulo 129 lodí.

Grynspanová uvedla, že zatímco vývoz ruských potravin se mezi červnem a červencem zvýšil o 12 procent, OSN si dělá starosti s vývozem ruských hnojiv. Ta by bylo přitom v případě severní polokoule bylo potřeba dodat nejpozději do října a listopadu.

Generální tajemnice UNCTAD také řekla, že cena hnojiv je nyní oproti začátku roku 2020 trojnásobná.

Jako příklad dopadu tohoto zdražení uvedla západní Afriku, kde období, kdy se sejí plodiny na příští sklizeň, už skončilo a výsadba byla výrazně nižší kvůli vysokým cenám hnojiv.

Agentura AP podotýká, že ačkoliv mezinárodní sankce zavedené proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu se nevztahují na potraviny a hnojiva, válka vývoz produkce z Ruska narušila, protože s ním přepravní společnosti a pojišťovny nechtějí obchodovat.

Rusko ukradlo Ukrajině milion tun obilí, tvrdí gubernátor

Válka na Ukrajině

Grynspanová uvedla, že panovaly pochybnosti ohledně amerických a unijních sankcích a že OSN vyjasňovala, že na jídlo a hnojiva se opatření nevztahují, takže lodi je mohou převážet, banky mohou provádět transakce a lodi mohou vplouvat do evropských přístavů.

OSN dělá, co je v jejích silách, aby umožnila export ruského čpavku, klíčové složky hnojiv, na světové trhy, řekla šéfka UNCTAD.

Potrubí, kterým čpavek proudí z ruského Povolží do ukrajinského přístavu Oděsa, bylo uzavřeno se začátkem ruské invaze na Ukrajinu 24. února.

OSN podle agentury Reuters navrhuje, aby čpavek vlastněný ruskou společnost Uralchem dotekl potrubím k rusko-ukrajinské hranici, kde by ho nakoupila firma Trammo, obchodník s komoditami sídlící ve Spojených státech.

Zástupce Tramma uvedl, že ho OSN v této věci firmu kontaktovala a že by rádo spolupracovalo. Uralchem na žádost o vyjádření nereagoval, píše Reuters.

Dohoda o vývozu obilí z Ukrajiny podepsána. Není mezi Moskvou a Kyjevem

Válka na Ukrajině

Putin má k dohodě výhrady

Dohodu o vývozu obilí podepsaly Ukrajina a Rusko každý zvlášť s Tureckem a OSN. Otevřela cestu k obnovení vývozů zemědělských výrobků a hnojiv, jejichž výpadek znamená ohrožení pro globální potravinovou bezpečnost.

Ukrajina a Rusko patří k předním světovým vývozcům těchto komodit. Platnost dohody vyprší po 120 dnech v listopadu a je možné ji obnovit.

Ruský prezident Vladimir Putin dohodu minulý týden kritizoval, protože Ukrajina podle něho vyváží zemědělské výrobky a hnojiva do Evropské unie a do Turecka spíše než do chudých zemí.

Na základě údajů OSN ale od obnovení vývozu v srpnu zamířila do členských zemí EU menší část vypravených lodí. Reuters uvádí, že dohoda o vývozu ruského čpavku by spíše přiměla Moskvu k tomu, aby dohodu prodloužila.

Dohodu o vývozu ukrajinského obilí nemusíme prodloužit, vyhrožuje Rusko

Evropa

Reklama

Výběr článků

Načítám