Hlavní obsah

Rakouská exministryně, které byl Putin na svatbě, opouští dozorčí radu Rosněfti

Vídeň

Někdejší rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová opouští dozorčí radu Rosněfti, sdělila v pondělí podle agentury Reuters ruská státní ropná společnost. Minulý týden učinil stejný krok také bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Bývalí evropští politici pracující pro ruské firmy se v poslední době dostávali pod stále větší tlak, aby se vzdali svých funkcí kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Foto: Profimedia.cz

Karin Kneisslová

Článek

Kneisslová, která nyní žije ve Francii, podle agentury APA uvedla, že již v březnu informovala Rosněfť, že po skončení svého ročního mandátu již společnosti nebude k dispozici. Do funkce v Rosněfti nastoupila 2. června 2021. Podle ruského deníku Vedomosti činil její roční výdělek za práci v dozorčí radě nejméně 500 tisíc dolarů (11,5 milionu korun).

Německý exkancléř Schröder, který je osobním přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámil svou rezignaci na pozici v Rosněfti v pátek. Spolu s ním v dozorčí radě skončí také německý manažer Matthias Warnig, který je považován za člověka blízkého Kremlu.

Ruskou ropnou firmu podle Reuters opouští také pětice jejích zahraničních viceprezidentů.

Kneisslová stála v čele rakouského ministerstva zahraničí od prosince 2017 do května 2019. Do funkce ji navrhla Svobodná strana Rakouska (FPÖ), kterou mnozí rakouští i mezinárodní pozorovatelé označovali za blízkou spojenkyni Kremlu. V roce 2018 si Kneisslová na své svatbě ve Štýrsku zatančila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Evropský parlament ve čtvrtečním usnesení vyzval k uvalení sankcí na bývalé politiky, kteří nadále pracují pro ruské společnosti. V textu jsou výslovně zmíněni Schröder a Kneisslová, připomněl deník Die Presse.

Výběr článků

Načítám