Článek
2015 - Firma Aero Vodochody odmítla konstruktérovi Jiřímu Dvořákovi prodloužit smlouvu. Předcházela tomu výtka za neplnění pracovních povinností, se kterou ale Dvořák nesouhlasil a pohrozil firmě trestím oznámením, rovněž chtěl zveřejnit informace o údajných nezákonnostech, kterých se firma podle něj dopouštěla v byznysu.
Firma ho za slovní útoky zažalovala.
listopad 2016 - Začal vyhrožovat ženě z úřadu práce kvůli nepřiznané podpoře, zejména v e-mailech jí hrozil, že ji napadne.
Žena se pak měla obrátit na úřad Prahy 2 oznámením o vyhrožování. Úřad Dvořákovi ve správním řízení uložil 3000 korun pokutu za narušení občanského soužití, měl také uhradit náklady řízení 1000 korun. Nadřízený magistrát ale verdikt zrušil a úřadu městské části vrátil případ s úkolem, aby Dvořáka vyslechl, ten to ale odmítl.
Dvořák na internetu posléze tvrdil, že v této souvislosti v roce 2016 vyslýchala policie.
2017 - Za verbální útoky na firmu dostal desetiměsíční podmínku a zákaz pokračovat ve zveřejňování hanlivých výroků, což nakonec nedodržel, jak dokládala videa publikovaná na internetu, a vystavoval se hrozbě vězení.
Tentýž rok v červnu mu úřady po zásahu ministerstva práce přiznaly podporu v nezaměstnanosti, úřad mu přiznal i doplatek 100 tisíc korun.
2018 - Oba úřady (městská část a magistrát) potvrdily Dvořákovi spáchání přestupku a třítisícovou pokutu za hrozby úřednici plus náklady řízení.
prosinec 2019 - Zveřejňuje další videa, kde vyhrožuje firmě i zaměstnankyni úřadu práce, že se jí chce pomstít. Tvrdil, že mu odmítla dát podporu a byla pod tlakem „mužů s pistolemi“.
2020 na jaře - Prohrál i civilní soud s Aero Vodochody kvůli hanlivým výrokům na adresu firmy. Městský soud v Praze výroky označil jako nevkusné a Dvořák podle něj zneužil svobodu projevu. Soud rovněž nařídil videa a články stáhnout a zaplatit milion korun, proti čemuž se obě strany odvolaly.

Policie odváží podezřelého z místa zadrženíVideo: Pavel Jaňurek, Novinky
2021 - Podle důvěryhodného zdroje Práva mu měl soud v červnu změnit podmínku z roku 2017 za vyhrožování Aeru Vodochody kvůli jejímu nedodržení na výkon trestu ve vězení. Mohlo se jednat podle zdroje o jeden z možných motivů, proč mohl například propadnou pocitu křivdy natolik, že šel střílet.
26. června - Středočeští kriminalisté ve spolupráci s policejními hlídkami pátrali v Praze v Libni po muži podezřelém z násilného činu. Když se chtěli dostat do bytu, explodoval tam nástražný systém, který zranil policistu na sluchu. Muž v bytě nebyl, pátrání pokračovalo.
Policie podrobnosti k případu nesdělila, ani kvůli čemu přesně muže hledala. Až po úterní střelbě vyšlo najevo, že oním násilným činem, ze kterého byl podezřelý a kvůli němuž ho policisté v sobotu hledali, byl útok na ženu kyselinou den předtím ve středních Čechách.
úterý 29. června 2021
11:00 - Svědci volali na tísňovou linku policie informaci o střelném zranění na úřadu práce na pražských Vinohradech. Do pěti minut tam byla první hlídka a začalo rozsáhlé pátrání podle popisu podezřelého v centru metropole, kvůli kterému policie zavřela celé Václavské náměstí.
V průběhu pátrání přišla z nemocnice informace, že žena, kterou útočník zasáhl, vážným zraněním podlehla.

Policejní brífink k vraždě úřednice v PrazeVideo: Novinky
kolem 15:00 - Poté, kdy si podezřelý stihl koupit oblečení a převléct se, ho kriminalisté v civilu zadrželi v Palackého ulici. Našli u něj nelegálně drženou zbraň.
Ředitel pražské policie Tomáš Lerch pak potvrdil souvislost případů - stejný muž podle vyšetřovatelů minulý týden vylil kyselinu na ženu před areálem firmy Aero Vodochody ve středočeské Odoleně Vodě, protože údajně stála za jeho vyhazovem.
30. června - Policie informovala, že zadržený se k činům přiznal a s policisty spolupracuje. Na seznamu týkajícím se jeho křivd měl další lidi a v trestné činnosti chtěl zřejmě pokračovat.