Hlavní obsah

Blažek nenavrhne milost pro manžele odsouzené na osm let za prodej téměř neškodné látky

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nenavrhne prezidentu Miloši Zemanovi, aby udělil milost manželům Kordysovým odsouzeným za nelegální obchody s halucinogenním nápojem ayahuascou. Domnívá se nicméně, že by měl celý trestní zákoník projít revizí.

Foto: Profimedia.cz

Nápoj ayahuasca

Článek

„Prezident řekl, že milost bude udělovat jen ze zdravotních důvodů, byť dělá výjimky. O návrhu na milost jsem ale nepřemýšlel,“ řekl Novinkám Blažek.

„Já myslím, že celý trestní zákon by měl projít revizí, nejen kvůli jednomu případu. Ty trestní sazby se ne úplně povedly v tom roce 2010, nebo kdy se to schvalovalo, a myslím, že by to celé mělo projít revizí,“ doplnil s tím, že u některých trestných činů máme příliš vysoké trestní sazby. O případné revizi trestního zákoníku prý už mluví s poslanci.

Polský manželský pár Jaroslaw a Karolína Kordysovi dostali za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy 8 let vězení, a to hlavně proto, že od svých klientů inkasovali více než 10 milionů korun. Trestní sazba je v tomto případě 8 až 12 let odnětí svobody, soud tedy ukládal trest na dolní hranici trestní sazby.

Soud sice může uložit trest pod dolní hranici sazby, nicméně soudce Vladimír Hendrych k tomu nepřistoupil s ohledem na dobu páchané trestné činnosti a množství klientů.

Soud uložil manželům z Polska osm let za obchody s nápojem peruánských šamanů

Manželé si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávali z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli.

Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje.

Škodlivost je minimální, alkohol je mnohem horší

Ayahuasca je u nás sice na seznamu nedovolených látek, nicméně protidrogoví experti upozorňují, že její škodlivost je minimální.

„Když seřadíte všechny možné psychoaktivní látky podle jejich škodlivosti a rizikovosti, tak psychedelika jsou na chvostu a mají nulový závislostní potenciál. Ty škody, které způsobují, jsou minimální ve srovnání třeba s legálním alkoholem. To je další paradox současné regulace,“ řekl Právu Viktor Mravčík, ředitel pro výzkum společnosti Podané ruce a poradce národního protidrogového koordinátora.

Upozornil také, že soudy ukládají násobně nižší tresty za násilné trestné činy či zneužívání dětí.

Anketa

Byli byste v tomto případě pro udělení milosti?
Ano
77 %
Ne
23 %
Celkem hlasovalo 16707 čtenářů.

Vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se zase domnívá, že jde o exemplární potrestání celé skupiny lidí, kteří se zabývají terapeutickými sezeními s ayahuascou.

„Nepovažuji to za přípustné, je potřeba revidovat trestní zákoník. Tahle kauza to jednoznačně nasvítila,“ uvedl Vobořil.

Co je ayahuasca

Ayahuasca je halucinogenní nápoj, objevený šamany v Jižní Americe, z vývaru liány, jež obsahuje psychoaktivní látku DMT (dimetyltryptamin). Ta způsobuje změny smyslového vnímání, změny vnímání času, myšlení a kognitivních funkcí a zesílení emočního prožívání.

Mozek může být pod vlivem ayahuasky schopen hlubších prožitků a vzpomínek, proto se využívá při terapeutických šamanských rituálech.

Z dalších daní za návykové látky by mohl stát mít až 15 miliard ročně, řekl Vobořil

Reklama

Výběr článků