Hlavní obsah

Vědci: Bez opatření by koronavirus zabil 40 milionů lidí, nakažen by byl celý svět

27. 3. 2020, 11:37 – Londýn

Pokud by se nepřijala žádná opatření proti šíření koronaviru, nakazilo by se jím letos sedm miliard lidí a 40 milionů pacientů by nemoci Covid-19 podlehlo. Ve své studii to tvrdí vědci z Královské univerzity v Londýně. Na celém světě nyní žije zhruba 7,7 miliardy lidí. Nákaza se dosud prokázala u téměř 540 000 osob a přes 24 tisíc jich nemoci z koronaviru podlehlo.

Foto: Axel Schmidt, Reuters

Vzorky krve určené k testování na koronavirus.

Článek

Svět podle britských vědců, které cituje agentura Reuters, kvůli pandemii čelí „vážnému a akutnímu” nouzovému stavu a to, jak na něj budou jednotlivé vlády reagovat, je zásadní pro další vývoj.

Pokud se přijmou opatření na zmírnění šíření koronaviru, která sníží sociální kontakty starších lidí o 60 procent a v širší populaci o 40 procent, mohly by se ztráty na životech podle londýnských vědců snížit o polovinu, tedy na 20 milionů.

Pustit to do lidí? Nápady na kolektivní imunitu jsou šílenství, varuje český vědec

Koronavirus

„Předpokládáme ale, že i pokud by nastal tento scénář, budou zdravotní systémy všech zemí rychle přetížené,” uvádí již dvanáctá zpráva, kterou tým Královské univerzity v Londýně vydal od prvního potvrzeného výskytu koronaviru v čínském městě Wu-chan na konci loňského roku.

Výrazné testování a izolace nakažených

Podle skupiny odborníků vedené profesorem Neilem Fergusonem by se poptávka po zdravotní péči dala do jisté míry uspokojit jen v případě „rychlého přijetí opatření na ochranu veřejného zdraví, jak učinilo mnoho zemí”.

Čísla mluví jasně. Omezení kontaktu s lidmi funguje

Koronavirus

Experti tím mají na mysli například výrazné testování populace a izolaci nakažených či opatření k omezení sociálních kontaktů, upozornila agentura Reuters.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Pokud by všechny země zavedly odpovídající opatření, dalo by se v nejlepším případě zachránit podle Fergusonova týmu až 38,7 milionu životů. Nemoc Covid-19 by si tak vyžádala asi 300 000 obětí.

„Abychom se vyhnuli nebezpečí dalších epidemií, bude nutné zachovat opatření k potlačení (šíření koronaviru) v určité formě až do doby, než bude k dispozici vakcína či účinná léčba,” uvedla Fergusonova skupina ve své studii.

„Jakékoli zdržení při zavádění strategií potlačujících přenos (nákazy) povede k horším výsledkům a nižšímu počtu zachráněných životů,” varují britští vědci.

Reklama

Související články

Výběr článků