Hlavní obsah

Osm dní horeček, bolestí a nechutenství. Reportér Novinek popsal průběh nemoci COVID-19

24. 3. 2020, 13:28

Reportér Novinek Pavel Jaňurek, který se nakazil koronavirem a navzdory příznakům i anamnéze mu bylo zpočátku odmítnuto testování, popsal, jak u něj a jeho manželky onemocnění COVID-19 probíhalo. V zahraničí nebyl, nakazil se v Praze. Výhodou pro ně oba byl věk - 28 let i to, že netrpí žádnými jinými podstatnými zdravotními problémy.

Foto: Ondřej Hájek, ČTK

Odběrové místo na parkovišti před budovou Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Ilustrační foto.

Článek

První příznaky nemoci jsme na sobě začali pociťovat ve čtvrtek 12. března. Ten den jsme se dopoledne vrátili domů, oba jsme ulehli unavení do postele a celý čtvrtek i pátek jsme, vyjma cesty do nemocnice, prakticky prospali. Pociťovali jsme slabost, měli jsme horečky a začali jsme kašlat. Přidala se rýma, bolesti hlavy, kloubů a svalů a v mém případě i bolest v krku.

V sobotu ráno nás otestovali, v sobotu večer jsem se dozvěděl, že jsem pozitivní, a že u manželky proběhl prvotní test negativní s tím, že byly nalezeny menší stopy jiného koronaviru. Nejprve jsme žili odděleně, každý v jiné místnosti, abychom předešli případné nákaze manželky. Protože ale začala mít daleko vážnější průběh a příznaky nemoci než já, museli jsme od toho ustoupit a začali jsme se o sebe starat navzájem.

Horečky u manželky pokračovaly i v následujících dnech, u mě to přešlo ve zvýšené teploty do 38 stupňů. Obecně měla manželka horší průběh než já. V dalších dnech se přidaly problémy s dýcháním a bolesti na hrudi, manželka občas lapala po dechu. První dny jsme úplně ztratili chuť k jídlu, prakticky jsme nic nejedli. Horečky a zvýšené teploty u nás vydržely osm dní. V pátek, další týden, a v průběhu následujícího víkendu, nám teploty začaly konečně klesat, a i pocitově jsme se začali cítit lépe.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Po celou dobu nemoci necítím chuť v ústech. Nepoznám slané jídlo od sladkého. Vše, co jím, je absolutně bez chuti.

Zpětně mohu říci, že u ženy například špatně zabíral paralen. Teploty okolo 38,5 až 39 stupňů Celsia jí na chvíli opadly až po kombinaci dvou tablet paralenu, studené sprchy a zábalů, a to jen na hodinu až dvě. Poté se celá situace opakovala. U mě zabíral paralen samostatně a po jeho užití mi opadla horečka.

V pondělí 23. března se ženě stále hůře dýchá, mě již trápí pouze kašel, rýma a pocit slabosti. Teploty ani horečky již vůbec nemáme. Stále ale proležíme celý den, cítíme únavu, spíme zhruba 12 až 13 hodin denně. Lékaři z infekčního oddělení náš stav kontrolují pravidelně při telefonickém screeningu. Manželka podruhé testována nebyla. Znovu tak půjde na testy až se mnou a to pravděpodobně příští týden.

Nemůžu dýchat, nevím, co je za den, říká na videu nakažená Britka z nemocničního lůžka

Pomoc nám nabídla obrovská spousta známých, kolegů z práce a přátel, ale také sousedi, kteří byli o výskytu nemoci v domě informováni. Sousedé a kamarádi nám vozí nákupy, především potraviny a nápoje, místostarosta městské části, který bydlí u nás v domě, nám pak pravidelně vynáší odpadky tak, abychom nemuseli vůbec z bytu a aby se případně minimalizovalo riziko i pro naše sousedy. Vše si předáváme bezkontaktně za vstupními dveřmi.

Kamarádi nám navíc poskytli roušky i potřebné léky. Velmi nás potěšila solidarita širokého okolí a určitě bychom všem těm lidem chtěli moc poděkovat. Také chci poděkovat kolegům z redakce Novinek, kteří se mě rázně zastali v psychicky těžké chvíli, když jsem byl neprávem označen za nějakého provokatéra, který chce jen ulovit sólokapra.

Potěšilo mě také, že se mi ještě v sobotu omluvil ředitel ÚVN a lékař, který byl u odběrního místa, kde mi byl poprvé odmítnut test. Druhý den mi zavolal s omluvou i pan premiér Babiš. Pro člověka, který je na počátku neznámé nemoci a neví, jak to může skončit, to bylo hodně důležité.

Jsem rád, že to máme s manželkou snad už za sebou a budeme napříště imunní nejen vůči koronaviru.

Reklama

Související témata:

Výběr článků