Hlavní obsah

Nový Zéland už byl čistý. Koronavirus tam vrátilo jedno poslední rozloučení

16. 6. 2020, 12:05
Novinky, nčs

Celých 24 dní nezaznamenaly úřady na Novém Zélandu ani jeden nový případ onemocnění covid-19. Po více než třech týdnech se ale objevily v zemi dva nové případy. Pozitivně testovány byly dvě ženy v příbuzenském poměru, jež přicestovaly z Velké Británie. K cestě dostaly povolení kvůli umírajícímu rodiči.

Foto: Profimedia.cz

Novozélandský generální ředitel zdravotnictví Ashley Bloomfield

Článek

Nakažené ženy, zřejmě sestry, na Nový Zéland přicestovaly 7. června, následně byly umístěny do karantény v Aucklandu, odkud však s povolením úřadů vyrazily o pět dní později na návštěvu jednoho z rodičů, který později toho dne zemřel, informoval server BBC.

Ženy druhý den dostaly povolení k cestě soukromým automobilem do zhruba 640 kilometrů vzdáleného Wellingtonu. Právě tam byly v pondělí testovány a v úterý se u nich nákaza koronavirem potvrdila. Během cesty neměly nakažené ženy použít veřejnou dopravu, obličeje měly chráněné rouškami. Jak poznamenal novozélandský generální ředitel zdravotnictví Ashley Bloomfield, na cestě z Aucklandu do Wellingtonu je „spousta prázdných silnic” a pasažérky nepřišly cestou s nikým do kontaktu.

Čeští lékaři už vědí, proč covid-19 zabíjí hlavně obézní lidi

Domácí

Potkaly se pouze s jedním dalším členem rodiny, který byl umístěn do karantény. Trasování pohybu je nyní prováděno rovněž u personálu hotelu, ve kterém trávily ženy karanténu, stejně jako u cestujících z letadla, kterým dvojice přiletěla. Zdravotníci procházejí také záznamy z bezpečnostních kamer z letiště a sledují, s kým ženy přišly po příletu do kontaktu.

Pociťovala mírné příznaky

„Doufali jsme, že nové případy mít nebudeme, ale zároveň jsme s nimi počítali a připravili se na ně,” uvedl Bloomfield. „Víme, že lidé budou na Nový Zéland cestovat i ze zemí, kde je stále aktivní komunitní přenos nákazy. Proto požadujeme, aby kdokoliv, kdo překročí hranice, zůstal dva týdny v karanténě,” doplnil ředitel. Lidé, kterým karanténa skončí, budou navíc povinně testováni.

ON-LINE: Koronavirem se nakazilo celosvětově přes osm milionů lidí

Koronavirus

Jak vyšlo najevo, jedna z nakažených žen pociťovala před cestou mírné příznaky onemocnění, nepřipisovala je ale nákaze koronavirem. Druhá byla bez příznaků. Obě nyní čeká 14denní karanténa, kterou stráví v rodinném domě ve Wellingtonu. Pohřeb proběhne až po skončení karantény.

Pro Nový Zéland se jedná o první dva případy nákazy od 22. května. Celkem bylo v zemi potvrzeno 1156 případů nákazy novým koronavirem, 22 lidí v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo.

Reklama

Výběr článků