Hlavní obsah

Matovič: Otevřením hranic vytvoříme opět Československo

11. 5. 2020, 13:02 – Bratislava
Právo, Ivan Vilček

Kvůli pandemii koronaviru jsou hranice mezi evropskými státy dlouho uzavřené, rodí se však plány, jak to alespoň částečně změnit. Podle slovenského premiéra Igora Matoviče (OLaNO) by se jako první mohla otevřít hranice mezi Českou republikou a Slovenskem.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Slovenský premiér Igor Matovič.

Článek

„Asi před třemi týdny jsem v tomto duchu oslovil Andreje Babiše a dnes, když se situace zlepšila, tak bychom mohli být první,“ řekl předseda slovenské vlády v rozhovoru pro server pluska.sk.

„Velmi intenzivně se s Andrejem Babišem v posledních dnech bavíme o tom, že bychom chtěli vytvořit opět takové Československo v rámci Evropy, aby ty první hranice, které padnou v rámci střední Evropy, byly mezi Slovenskem a Českem,“ uvedl Matovič.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Předseda slovenské vlády zároveň připustil, že by chtěl, kdyby se tak stalo co nejdříve, ale zatím tomu brání technický problém.

„Češi mají pravidlo, že pokud někdo vstupuje na jejich území a stráví tam méně než 24 hodin, tak nemusí mít test. Mohlo by se stát, že každému, kdo se chce dostat na Slovensko, by stačilo jet přes Česko a obešel by karanténu i testování. To by nám na Slovensku velmi rychle způsobilo katastrofu,“ uvedl Matovič.

„Nemůže se stát, že najednou k nám přes Česko bez kontroly začnou jezdit lidé například z Anglie ze Sheffieldu, odkud máme asi 200 pozitivních případů. Musíme to udělat tak, abychom neohrozili sebe, ale úmysl je dobrý. Rozhodne o tom tým odborníků,“ dodal slovenský premiér.

Slovensko připouští mini Schengen s Českou republikou a Rakouskem

Evropa

Právě z Velké Británie přijela před časem skupina Romů, která nedodržovala nařízenou domácí karanténu a v důsledku šíření choroby covid-19 muselo být na východním Slovensku uzavřeno pět romských osad. Postupně se zde situace stabilizovala a dnes je uzavřena už pouze osada v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves.

Mini Schengen už v létě

Náměstek slovenského ministra zahraničí Martin Klus v rozhovoru pro HN televizi potvrdil, že na úrovni premiérů probíhají jednání o možném uvolnění situace na hranicích mezi Slovenskem, Rakouskem a Českou republikou.

„Můžeme vytvořit takový mini Schengen,“ řekl Klus. Náměstek ministra připustil, že tzv. mini Schengen by mohl fungovat už v létě. Podmínkou je zvládnutí epidemiologické situace ve všech zemích, kterých by se toto opatření týkalo.

Slovensko se může pochlubit dobrými výsledky v boji s pandemií, když v zemi bylo pozitivně testovaných 1457 osob a zemřelo 26 lidí. Česko evidovalo k pondělnímu poledni 8123 nakažených a 280 obětí.

Reklama

Výběr článků