Hlavní obsah

Koronavirus decimuje Národní gardu po nasazení proti demonstrantům po Floydově smrti

10. 6. 2020, 9:52

Americká Národní garda je po nasazení během nepokojů po násilné smrti černocha Georga Floyda zdecimovaná nákazou novým typem koronaviru, píše server týdeníku Focus. Zatím nejsilněji se infekce projevila u členů gardy, kteří zasahovali ve Washingtonu u sídla amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedla mluvčí washingtonské jednotky. Přesný počet nakažených ale nechtěla sdělit, napsal Focus.

Foto: Rick Bowmer, ČTK/AP

Členové Národní gardy před Kapitolem ve Washingtonu

Článek

Členové jednotky byli testováni na koronavirus před jejich povoláním do akce, ale i po jejím ukončení, uvedla mluvčí. Během protestů neměli mnozí demonstranti roušky, to platilo ovšem i o členech Národní gardy, kteří zasahovali bez roušek.

Případy nákazy v jednotkách Národní gardy vyvolají obavy, že současné masové protesty ve Spojených státech by mohly přispět k obnovenému šíření viru.

Smršť protestů zasáhla 75 amerických měst, dav se pustil i do rabování

Amerika

Prezident Donald Trump nařídil Národní gardě, aby se v neděli z Washingtonu stáhla. Situace v hlavním městě je podle jeho slov „pod dokonalou kontrolou“. Ve Washingtonu bylo nasazeno 1700 členů Národní gardy.

Historie Národní gardy Spojených států sahá až do roku 1636, kdy se v Massachusetts zformovala první domobrana ve válce proti indiánskému kmenu Pequotů. V současné době je Národní garda jednou z rezervních složek amerických ozbrojených sil, konkrétně armády Spojených států a letectva Spojených států.

Trump prchl před demonstranty do bunkru pod Bílým domem

Amerika

Je zřízena v každém z 50 amerických států a také v oblasti hlavního města Washingtonu, na Guamu, Portoriku a Amerických Panenských ostrovech. Většina členů Národní gardy má běžné civilní zaměstnání na plný úvazek a službu v Národní gardě vykonává na částečný úvazek.

Garda pomáhá při živelných katastrofách či domácích nepokojích a ve výjimečných situacích je možné její vyslání i mimo území USA. Její motto zní: „Vždy připraveni, vždy zde“.

Reklama

Související témata:

Výběr článků