Hlavní obsah

Člověk z Vysočiny vyléčený z covidu-19 je opět pozitivní

5. 6. 2020, 13:41

Epidemiologové na Vysočině odhalili člověka, který má po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní test. Chtějí zejména zjistit, zda je dotyčný znovu infekční. O případu v pátek informovala ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková, podle níž je otázkou i spolehlivost testů.

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Odebírání vzorků pro testování na přítomnost koronaviru (ilustrační foto).

Článek

Ministerstvo zdravotnictví už podle ní před časem zjišťovalo, kolik takových případů hygienici v kraji evidují.

Za vyléčeného je považovaný ten, kdo má v rozmezí 48 hodin dva negativní testy. Pacient z Vysočiny byl za zdravého prohlášen na konci dubna. Pozitivní výsledek u něj znovu odhalily testy udělané preventivně v souvislosti s hospitalizací.

Uzdravení a znovu pozitivní? Je to normální, tvrdí epidemioložka z WHO

Koronavirus

„Jde o to, jestli ten virus je nebezpečný, živý, který může způsobovat nákazu, nebo je to pouhá pozitivita viru, která nic nedělá,“ řekla Dvořáková. Zjistit to je podle ní důležité, aby nemuseli být lidé dál omezováni a zůstávat v karanténě. „Je to další problém, který se nabízí, protože se o tom viru pořád ještě málo ví,“ řekla Dvořáková.

Obavy se naplnily. V Izraeli po rozvolnění nastupuje druhá vlna epidemie

Koronavirus

Z rozhodnutí hygieniků jsou nyní v kraji v karanténě čtyři desítky lidí. Nemocných je deset. Za poslední dva týdny přibyly dva nové případy na Žďársku a Pelhřimovsku. U jednoho z nich se vůbec příznaky nemoci neprojevily, druhý měl podle Dvořákové jen mírné obtíže.

Tři čtvrtiny těžkých pacientů s covidem-19 si prošly deliriem

Koronavirus

„Na Pelhřimovsku to byl muž cizí národnosti, který přišel ze země svého původu,” řekla Dvořáková. Od začátku koronavirové pandemie v kraji onemocnělo 187 lidí, většina z nich už se uzdravila, čtyři pozitivně testovaní lidé zemřeli.

Jediným okresem bez nákazy je nyní na Vysočině Jihlavsko. Třebíčsko a Pelhřimovsko má jeden případ, Žďársko dva a Havlíčkobrodsko šest nemocných. Okres Havlíčkův Brod se s nákazou potýkal nejvíc. Od začátku pandemie tam testy nemoc potvrdily u 97 lidí.

V České republice se od začátku epidemie potvrdilo 9494 případů covidu-19, vyléčilo se 6809 lidí, zemřelo 326.

Reklama

Výběr článků