Hlavní obsah

Čísla jsou katastrofální, nemáme čas, říká Babiš. Armáda v Letňanech postaví 500 lůžek

15. 10. 2020, 7:45 • Aktualizováno 15. 10. 2020, 8:57

Vláda by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) chtěla od víkendu začít zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice. Nárůst nově nakažených je podle premiéra „katastrofální”. Vláda rovněž plánuje nakoupit 3000 lůžek od společnosti Linet a dalších 1000 postelí pro vážné případy od téže firmy. Armáda ještě o víkendu postaví 500 lůžek v areálu výstaviště v Letňanech. Řekl to ministr vnitra Jan Hamáček.

Foto: ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Článek

"V sobotu by měla začít výstavba kapacit v areálu výstaviště Letňany. Kapacita 500 lůžek, výstavbu bude zajišťovat armáda," sdělil ministr vnitra a šéf ústředního krizového štábu.

Personální zabezpečení v náhradních kapacitách zajistí ředitelé nemocnic.

Lůžka budou v listopadu

Podle ředitele Linetu Tomáše Koláře musí společnost lůžka, která stát plánuje koupit, teprve vyrobit, většinu v Želevčicích na Kladensku a možná využije i výrobní kapacity v Německu. Lůžka by měla být dodána v listopadu, řekl Kolář.

„Musíme urychleně stavět náhradní kapacity, toto je absolutní úkol,” uvedl. Armáda a Ústřední krizový štáb by s tím podle něho měly začít už o víkendu. Personální zabezpečení dostali na starost ředitelé nemocnic. „Mají propozice, co mají dělat,” uvedl premiér před odletem na summit do Bruselu.

Vakcíny pro všechny nebudou hned, mladí a zdraví si budou muset dva roky počkat

Koronavirus

S šéfem Ústředního krizového štábu vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) dnes premiér hovořil o tom, že náhradní prostory se připravují, bude ale třeba oslovit „další struktury”. Na výběru míst štáb spolupracuje s kraji.

Plaga: Školy chci otevřít co nejdřív

Koronavirus

Začít stavět náhradní kapacity bude podle Babiše nejlépe už tento víkend. „Nemáme čas, prognóza není dobrá, čísla jsou katastrofální a skutečně to velice, velice spěchá,” konstatoval. K nákupu nových lůžek uvedl, že ve státních hmotných rezervách jsou, ale zřejmě nebudou stačit.

Zásoby ochranných pomůcek jsou podle Babiše dostatečné, pokud některým nemocnicím chybí, mají oslovit Ústřední krizový štáb.

I když má stát ústní přísliby případné pomoci od sousedních zemí, pokud by nemocných bylo příliš mnoho, vláda podle Babiše dělá vše pro to, aby si Česko vystačilo samo. „Všude nákaza stoupá, my máme ústní přísliby. Nespoléháme se na to a děláme vše, abychom to zvládli doma,” uvedl.

V Česku ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dosavadní maximum z pátku bylo o 927 nižší. V nemocnicích je 2678 pacientů s koronavirem.

Reklama

Výběr článků