Hlavní obsah

V Anglii spustili systém hledání kontaktů nakažených, má problémy

29. 5. 2020, 10:27 – Londýn

V Anglii a Skotsku začal ve čtvrtek fungovat nový systém vyhledávání a testování lidí, kteří přišli do kontaktu s osobami nakaženými koronavirem, podle britských médií se ale od začátku potýká s velkými technologickými problémy. Server Independent napsal, že část z 25.000 nově najatých zaměstnanců pro anglickou část programu měla problémy se vůbec dostat do počítačového systému. Podle ministerstva zdravotnictví šlo jen o nepodstatný zádrhel.

Foto: Vitaly Nevar, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Independent informoval o mnoha vyhledavačích kontaktů, kteří se zatím nedokázali do systému ani přihlásit. Podle všeho byl přetížený a nápor nezvládal. Někteří pracovníci dosud ani nedostali přístupová hesla. Reportéři napsali, že start byl naprosto chaotický.

"Někteří zaměstnanci měli potíže s přihlášením, ale všechny problémy okamžitě řešíme," uvedlo ministerstvo zdravotnictví, podle něhož je přehnané hovořit o kolapsu nebo selhání.

Chystá se druhá část chytré karantény. Využije aplikace eRouška i Mapy.cz

Domácí

Dva poslanci dolní komory parlamentu na Twitteru napsali, že jim šéfka nového systému trasování pohybu infikovaných osob Dido Hardingová napsala, že "na místní úrovni" bude systém plně funkční až koncem června.

Dalším možným zádrhelem je také to, že v nynější podobě může systém oslovování kontaktů nakažených ztroskotat na tom, že lidé s koronavirem nemají povinnost informace sdělovat. "Všechno je dobrovolné a pokud nám odmítnou dát jména a telefonní čísla, pak nemůžeme dělat nic. Pracujeme podle zadání a snažíme se dotyčného přesvědčit, aby spolupracoval, pokud ale zavěsí, pak se zaměříme na někoho dalšího," citoval server deníku Daily Mail jednu z oslovených pracovnic.

S masivním sledováním kontaktů nakažených kromě Anglie začalo také Skotsko. V Severním Irsku už systém funguje, ve Walesu se má rozjet začátkem června. Součástí systému bude podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka také mobilní aplikace, která se nyní testuje na ostrově Wight v jižní Anglii. Zatím ale není jasné, kdy ji bude možné spustit.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Reklama

Související články

Výběr článků