Hlavní obsah

Udělal jsem spoustu chyb, sypal si popel na hlavu bývalý šéf kryptoburzy FTX

1. 12. 2022, 13:02

Bývalý šéf kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried na prvním veřejném vystoupení od jejího krachu uvedl, že nechtěl nikoho podvést, připustil ale závažné chyby ve vedení firmy. Třicetiletý podnikatel ve středu promluvil prostřednictvím videopřenosu na akci pořádané listem The New York Times. Krach FTX vyvolal krizi v celém odvětví digitálních aktiv.

Foto: archiv burzy FTX

Sam Bankman-Fried

Článek

„Podělal jsem to,“ shrnul své působení ve vedení podniku Bankman-Fried. „Udělal jsem spoustu chyb,“ dodal podle agentury Bloomberg. Poznamenal také, že se měl více zaměřit na řízení rizik, ochranu zákazníků a vazby mezi FTX a sesterskou firmou Alameda. „Dal bych cokoli, abych mohl některé věci udělat znovu a jinak. Nikdy jsem se nepokusil nikoho podvést,“ řekl. Popřel také, že věděl o plném rozsahu pozice Alamedy v FTX. Tvrdí, že ho to zaskočilo.

Pokles likvidity FTX nastal poté, co Bankman-Fried tajně převedl deset miliard dolarů (233,1 miliardy Kč) z prostředků zákazníků FTX do společnosti Alameda, uvedla s odvoláním na dva obeznámené zdroje agentura Reuters. Z prostředků zákazníků zmizela podle nich nejméně jedna miliarda dolarů.

Firma vyhlásila bankrot 11. listopadu. Znepokojení klienti totiž během tří dnů stáhli z platformy šest miliard dolarů a konkurenční kryptoměnová burza Binance upustila od návrhu, že burze FTX pomůže z problémů.

Chystaná regulace kryptoměn v EU by praktiky kryptoburzy FTX nepovolila

Internet a PC

Špatné řízení

Odborník na restrukturalizaci John Ray, který převzal firmu v konkurzu, FTX vykreslil jako špatně řízenou, z velké části nekontrolovanou společnost, která postrádala základní účetní postupy. Označil ji za nejhorší příklad selhání podnikové kontroly, jaké kdy viděl. FTX přitom ještě loni byla třetí největší kryptoměnovou burzou na světě z hlediska objemu obchodů.

Veřejné vystoupení Bankmana-Frieda, kterého média někdy označují zkratkou SBF, vyvolalo kontroverzi. Zůstávají nevyřešené otázky ohledně toho, jak FTX se sídlem na Bahamách skončila s mankem osm miliard dolarů v rozvaze a zda špatně nenakládala s prostředky zákazníků. Tyto obavy ještě zesílily zprávy o tom, že FTX půjčovala peníze klientů Alamedě na rizikové obchody.

Bývalý šéf FTX rovněž uvedl, že „vědomě nesměšoval finanční prostředky“ firmy a klientů. FTX a Alameda byly podle něj podstatně více propojeny, než zamýšlel. Řekl také, že rizikovým investicím Alamedy nevěnoval pozornost. Kde skončily peníze klientů, nevysvětlil.

Lukačovič: Bitcoin nese rysy pyramidové hry

Internet a PC

Bankman-Fried uvedl, že rozhovor poskytl navzdory doporučením svých právních zástupců. Čelí totiž mnoha žalobám a vyšetřování ze strany regulačních orgánů. Někteří pozorovatelé spekulují, že jeho veřejné komentáře by mohly být použity proti němu v soudním sporu.

Bývalý šéf FTX se také vyjádřil k firemní kultuře. Ve společnosti se podle něj nekonaly žádné divoké večírky a nezaznamenal ani žádné užívání nelegálních drog. Dodal, že kvůli problémům se soustředěním později dostal nějaké léky na předpis.

FTX se kdysi pyšnila oceněním až kolem 32 miliard dolarů (746 miliard Kč). Svým padesáti největším nezajištěným věřitelům nyní dluží celkem 3,1 miliardy dolarů, na celém světě ale může být věřitelů více než milion. Majetek bývalého šéfa FTX v jednu chvíli dosahoval 26 miliard dolarů. V rozhovoru Bankman-Fried řekl, že mu zbyla pouze jedna kreditní karta a 100 000 dolarů v bance.

Žili si jako boháči. Lidé ze zkrachovalé burzy FTX nakoupili nemovitosti za miliardy

Internet a PC

Pád kryptoměn

Na pád FTX doplatil prakticky celý svět kryptoměn, příkladem budiž výrazný prodej bitcoinu, který následovaly i další virtuální mince. Ještě před pádem FTX se nejznámější kryptoměna na světě obchodovala za 522 150 Kč, následně se však hodnota propadla až pod 400 000 korun, což byl nejhorší výsledek od konce roku 2020.

Například tento týden v pondělí kurz činil pouze 376 440 Kč, ve středu ráno to bylo už 400 410 Kč, ve čtvrtek odpoledne pak 399 240 Kč. Připomeňme, že přesně před rokem byl kurz výrazně vyšší. Jedna virtuální mince se obchodovala za 1 288 230 Kč. Zatím absolutní rekord si nejznámější kryptoměna na světě připsala v listopadu 2021, kdy se nabízela za 1 427 350 Kč.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Kryptoměnová burza Kraken propustí 30 procent zaměstnanců

Internet a PC

Reklama

Související články

Výběr článků