Hlavní obsah

Chystaná regulace kryptoměn v EU by praktiky kryptoburzy FTX nepovolila

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Brusel

Praktiky, které vedly ke krachu kryptoměnové burzy FTX, by za chystané unijní regulace odvětví nebyly povoleny. Řekla to ve středu Alexandra Jourová-Schroederová z vedení úseku finanční stability při Evropské komisi (EK). Praktiky FTX přitom označila za pochybné. Evropská unie chystá průlomová pravidla pro trhy s kryptoaktivy (MiCA), která by měla vstoupit v platnost v roce 2024 a která blok staví do čela regulace odvětví, uvedla agentura Reuters.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Krach burzy FTX, k němuž vedla absence regulačního dohledu a standardní firemní kontroly, zasáhl celé odvětví. Naposledy na začátku tohoto týdne bankrot vyhlásila americká půjčovna kryptoměn BlockFi.

Regulaci MiCA je naléhavě nutné dokončit hlasováním v Evropském parlamentu, řekla Jourová-Schroederová během slyšení v tomto unijním orgánu. Připomněla, že FTX mimo jiné nevedla standardní evidenci a neoddělovala peníze klientů od prostředků společnosti. „Všechna tato pochybení jsou velmi závažná. Nevnímáme je jako selhání blockchainu nebo kryptoaktiv jako takových,“ dodala. Zhruba desetina klientů zkrachovalé kryptoměnové burzy pochází z EU, dodala Jourová-Schroederová.

„Za svou kariéru jsem nikdy neviděl tak úplné selhání firemní kontroly a tak naprostou absenci důvěryhodných finančních informací, jako tomu bylo zde,“ uvedl v podání americkému soudu v polovině listopadu nový šéf FTX John Ray, bývalý likvidátor americké energetické společnosti Enron.

Kryptoměnová burza Bitfront během pár měsíců skončí

Internet a PC

Dramatický propad trhu

Ještě před pádem FTX se nejznámější kryptoměna na světě obchodovala za 522 150 Kč, následně se však hodnota propadla až pod 400 000 korun, což byl nejhorší výsledek od konce roku 2020. Například tento týden v pondělí kurz činil pouze 376 440 Kč, ve středu ráno to bylo už 400 410 Kč, odpoledne ale hodnota klesla opět na 394 820 Kč.

Na otázku, zda je zapotřebí další regulace (MiCA 2), Jourová-Schroederová odpověděla, že prioritou je rychlé schválení původních pravidel (MiCA 1), která poskytují důležitou ochranu investorům a finančnímu systému. „Musí být zavedena do praxe. To samozřejmě neznamená, že EK přestane po MiCA 1 věc promýšlet,“ řekla. Dodala, že se unijní exekutiva bude zabývat decentralizovanými financemi a kryptopůjčkami. „Nedělejme druhý krok před prvním,“ uzavřela.

FTX měla od kyperského regulátora cenných papírů licenci k působení v EU, platnost licence však byla pozastavena, když se ve firmě začaly objevovat potíže.

„Odvětví kryptoměn se potýká s problémy. Jakmile vstoupí v platnost regulace, bude při jejich řešení nesmírně důležitá,“ uvedl Steffen Kern, který v Evropském orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA) vede oddělení analýzy rizik. Podle Kerna existují důkazy o zneužívání trhu, špatném řízení a nedostatečné kontrole na trzích s kryptoměnami.

Lukačovič: Bitcoin nese rysy pyramidové hry

Internet a PC

Schválení do konce roku

Opatření MiCA (Markets in Crypto-Assets) nabylo konečné podoby v červnu a teď jej čeká formální schválení Evropským parlamentem. Učinit by tak měl do konce roku.

Regulace zavede jednotné podmínky pro všechny unijní státy, sankce za porušení nastavených pravidel, větší ochranu trhu a zpřísní podmínky v oblasti takzvaných stablecoinů. Regulace se doplňuje s nařízením o praní špinavých peněz. Prioritou je ochrana koncového uživatele.

V případě stablecoinů, tedy kryptoměn vázaných na hodnotu státních měn, budou muset mít vydavatelé tokenu povinnou stoprocentní rezervu. Držitelé tokenů budou muset mít možnost je kdykoli směnit za podkladové aktivum.

Po zavedení regulace budou muset společnosti z odvětví požádat na státní úrovni o licenci. Na firmy bude dohlížet orgán ESMA, který získá další pravomoci. Bude například moci zablokovat služby, které v EU fungují, ale nejsou zde registrované.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Ochrana světa kryptoměn? Binance chce vytvořit miliardový fond

Internet a PC

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám