Hlavní obsah

Nejúspěšnější hra českého původu se zrodila před 20 lety

27. 8. 2022, 19:25 – Praha

Přesně před 20 lety, 27. srpna 2002, byl zahájen prodej počítačové hry Mafia, jednoho z nejúspěšnějších titulů českého původu. U zrodu hry stál známý vývojář Daniel Vávra, který proslul i řadou dalších projektů. Mafia vznikla pod jeho vedením ve firmě Illusion Softwork a akční hry se prodalo přes dva miliony kopií. Hráče zaujala kvalitním příběhem připomínajícím legendárního Kmotra, dabingem i propracovaným prostředím.

Upoutávka na hru Mafia – Definitive EditionVideo: archív tvůrců

 
Článek

Slavný příběh, který má na krku již dvacet křížků, připomněl v loňském roce remaster Mafia: Definitive Edition.

Ten opět vypráví o příběhu Tommyho Angela, tvrdě pracujícího taxikáře, který se snaží kolem roku 1930 protloukat americkým městem Lost Heaven. Jedné osudové noci se Tommy nechtěně zaplete s italskou mafií, která mu ukáže život plný odměn tak vysokých, že je nedokáže ignorovat.

České počítačové hry měly světový úspěch už na přelomu století

Stane se tak součástí brutálního světa organizovaného zločinu a vykonává kšefty pro organizaci Dona Salieriho, která válčí s krutou zločineckou rodinou Morello. Jako Tommy si budete muset udělat jméno ve zrádném podsvětí Lost Heaven, kde není všechno tak, jak se zdá – včetně toho, kdo jsou doopravdy vaši přátelé a nepřátelé.

Mafia: Definitive Edition není jen přímý port původní hry Mafia na moderní platformy, je to věrný remake, který obohacuje klasiku z roku 2002 v každém směru. A to ať už se bavíme o grafické stránce hry ve vysokém rozlišení 4K či o originálním hudebním doprovodu s původními nahrávkami, které jsou typické pro dobu organizovaného zločinu v Americe 30. let 20. století.

Foto: archív tvůrců

Ukázka ze hry Mafia: Definitive Edition

Pod americkým gigantem

Díky úspěchu původní hry, jejíž celý název zní Mafia: The City of Lost Heaven, se o brněnskou společnost začala zajímat zahraniční herní studia. Začátkem roku 2008 se ocitla v rukou amerického gigantu Take-Two Interactive Software a přejmenovala se na 2K Czech.

V roce 2010 přišel druhý a podobně úspěšný díl Mafie, kterého se po celém světě prodalo téměř 3,5 milionu kopií pro počítače i herní konzole. Zatím poslední – třetí – díl Mafie přišel na trh v roce 2016 a jeho prodej už v únoru 2017 překonal hranici pěti milionů. Na třetím díle se podílela společnost Hangar 13 a vydavatelem byla společnost 2K Games. V roce 2020 vyšel remake původní hry s názvem Mafia: Definitive Edition.

Foto: Illusion Softworks, ČTK

Záběr z původní hry Mafia vyvíjené brněnskou počítačovou firmou Illusion Softworks

Reklama

Související témata:

Související články

Malá herní studia ohrožuje pirátství

28. 4. 2022, 9:28

Malá česká herní studia ohrožuje pirátství. Tvůrci počítačových her, kteří nemají tak velký kapitál jako velká mezinárodní studia, jsou často existenčně...

Polda 7 se vyhoupnul mezi nejprodávanější hry

5. 5. 2022, 11:12

V polovině minulého měsíce si odbyl premiéru Polda 7. Vývojáři si už krátce po představení stěžovali, že zájem je utlumen kvůli počítačovým pirátům, kteří na...

Slavné české videohry lákají i po letech

28. 5. 2021, 11:03

Češi mají na kontě celou řadu zajímavých videoher. Nejde přitom pouze o moderní tituly, jako jsou Beat Saber či Kingdom Come: Deliverance. Zajímavé videohry...

Výběr článků