Hlavní obsah

Hackeři napadli ruský Gazprom. A útočí dál

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Moskva

Útoky na ruské cíle pod hlavičkou hnutí Anonymous v rámci zuřící kyberválky jsou v plném proudu. V noci ze čtvrtku na pátek se hackeři na Twitteru pochlubili, že se jim podařilo zaútočit na počítačové systémy dalších dvou významných ruských společností. Z nich ukradli stovky tisíc e-mailových zpráv.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Logo společnosti Gazprom

Článek

Jednou ze společností, na které hackeři útočili, byl ruský Gazprom, konkrétně šlo o počítačové systémy jeho dceřiné společnosti Gazprom Linde Engineering, která se specializuje na projektování zařízení pro plynárenský, petrochemický a ropný průmysl.

„Společný podnik mezi Gazpromem a Linde zahrnuje Gazprom, Gazprom Invest, Gazprom Neft, Linde, Novatek, Tatneft, China National Chemical Engineering, Sojitz a RusChemAlliance,“ uvedli hackeři na Twitteru.

Celkově se jim podařilo získat 728 GB dat z této společnosti, respektive 768 000 e-mailových zpráv.

Všechny e-maily, a to včetně těch s citlivou povahou, jsou nyní ke stažení prostřednictvím webového projektu Distributed Denial of Secrets (DDoSecrets), kde jsou publikována uniklá data pravidelně. Tyto internetové stránky jsou často označovány za nástupce WikiLeaks, tedy platformy pro zveřejňování utajovaných dokumentů.

Rusové kladou do počítačových systémů nástražné miny

Bezpečnost

Dalším terčem hnutí Anonymous se před víkendem stala ruská společnost Technotec, která od roku 1995 působí v oblasti výroby a dodávky zařízení pro ropná pole. Spolupracuje například se společnostmi Rosněfť či Gazprom.

Hackeři získali z Technotecu celkem 495 000 e-mailových zpráv, což odpovídá 440 GB dat.

Na krádeže celých databází z různých ruských úřadů a společností se hackeři soustředí již od konce února, kdy vyhlásili Rusku kybernetickou válku kvůli vpádu ruských ozbrojených sil na Ukrajinu.

Útočili na oligarchu i banku

Hnutí Anonymous například napadlo počítačové systémy soukromé investiční společnosti Marathon Group, která je vlastněná ruským oligarchou Alexandrem Vinokurovem. „Hacknuli jsme společnost Marathon Group a zveřejnili 62 000 e-mailů této ruské investiční společnosti,“ uvedlo hnutí Anonymous na Twitteru.

Hackeři zároveň připomněli, že Vinokurov je zetěm ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. „Nepřestaneme, dokud neodhalíme všechna vaše tajemství,“ prohlásili hackeři.

Hackeři si došlápli na firmu ruského oligarchy. Uniklo 62 000 e-mailů

Bezpečnost

Na konci března se pak hackeři pochlubili, že napadli počítačové systémy rozhlasové a televizní společnosti VGTRK. Během útoku bylo odcizeno 870 GB dat přímo z VGTRK.

Jen krátce před tím se terčem útoku stala Centrální banka Ruské federace, hackeři zveřejnili více než 35 000 dokumentů. Ukradená databáze obsahuje tajné dohody, interní komunikaci, korespondenci s externími spolupracovníky, ale například také informace o převodech peněz, uvedli hackeři ze skupiny Black Rabbit.

Tajné dohody i převody peněz. Hackeři zveřejnili ukradená data z ruské centrální banky

Bezpečnost

Reklama

Související články

Útoky hackerů proti Rusku gradují

Hackerské útoky proti ruským cílům nabraly v posledních dvou týdnech na intenzitě. Kybernetičtí nájezdníci se už nesnaží pouze vyřadit jednotlivé weby v Rusku...

Výběr článků

Načítám