Hlavní obsah

Plyn by měl v sobotu Nord Streamem 1 znovu proudit, ukazují záznamy

2. 9. 2022, 11:02

Ruská plynárenská společnost Gazprom v sobotu ráno po dokončení údržbových prací zřejmě obnoví dodávky plynu potrubím Nord Stream 1. Ukazují to záznamy o rezervaci na přepravu suroviny. Rezervace na kapacitu přepravy plynu jsou totiž na úrovni před aktuální údržbou, představují tak 20 procent kapacity plynovodu, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Trubky plynovodu Nord Stream 1 v německém Lubminu.

Článek

Podle údajů na internetových stránkách provozovatele plynovodu, společnosti Nord Stream AG, požadavky na kapacitu pro přepravu plynu na den 3. září v časných ranních hodinách činí 14 437 507 kilowatthodin za hodinu (kWh/h).

Rezervace, kterým se jinak říká i nominace, jsou předběžnou informací pro provozovatele plynárenských sítí, dodavatel však může tyto rezervace v případě potřeby změnit. Zveřejněné údaje se vztahují zatím pouze na období do sobotních šesti hodin ráno.

Moskva v červnu snížila dodávky plynovodem Nord Stream 1 do Německa na 40 procent kapacity a v červenci na 20 procent. Zdůvodnila to problémy s údržbou a sankcemi, které podle ní brání návratu a instalaci plynové turbíny. Snížený tok plynovodem zkomplikoval celé Evropě snahu získat dostatek plynu na zimu.

Tučný šek pro Kreml: Ze zisku Gazpromu dostane čtvrt bilionu

Gazprom 31. srpna ve tři hodiny ráno přerušil dodávky plynu kvůli třídenní údržbě kompresorové stanice Portovaja. Dodávky se mají obnovit 3. září ve tři hodiny ráno.

Nord Stream 1 je hlavní trasou pro přepravu ruského zemního plynu do Evropské unie. Přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Z Německa jsou na něj navázány plynovody do dalších zemí, včetně České republiky. Maximální kapacita je až 167 milionů metrů krychlových plynu za den, po obnovení by dodávky měly činit nejvýše 33 milionů metrů krychlových denně.

Foto: Mapy.cz

Plynovody Nord Stream a Nord Stream 2.

Reklama

Výběr článků