Článek
„Situace s vodou v řece je opravdu výjimečná. Za dobu zhruba dvaceti let, kdy se splouvá podle pravidel nastavených hodnocením vlivu na životní prostředí, takzvané EIA, se nikdy nestalo, že by se na začátku sezóny nemohlo splouvat a že by hladina klesla tak hluboko pod základní limit nutný pro splutí, tedy pod 50 centimetrů,“ uvedl Dvořák.
Podle předpovědí meteorologů se ráz teplého a suchého počasí nemá měnit ani v nejbližších dnech. „Je tedy jisté, že hladina Teplé Vltavy se bude nadále držet nízko nebo se bude ještě snižovat. V současnosti je jasné, že aby se mohlo začít splouvat, s určitou jistotou výšky hladiny nad půl metru, musí intenzivně pršet po dobu několika dnů, možná až týdne, aby se povodí řeky dostatečně nasytilo,“ přemítá mluvčí.

Lodě mohli splouvat Teplou Vltavu pouze v pěti dnech v červnu.
Jednotlivé, lokální přeháňky nebo bouřky sice hladinu Teplé Vltavy navýší, ale buď nedostatečně, nebo skokově, kdy se hladina a průtok v řece velmi dynamicky mění v řádech hodin.

„Přesně takový scénář se odehrál v úterý 24. června. Den předtím byla hladina na již zmiňovaných 40,9 cm. V úterý v 7:50 hodin, kdy probíhá odečet výšky hladiny, podle kterého se řídí v daný den splouvání, hladina vystoupala na 50,4 centimetrů, tedy jen 4 milimetry nad limit. Ale ještě týž den ve 14 hodin hladina klesla na 46 centimetrů. Splouvat se dle pravidel stále mohlo, ale bylo jasné, že říční biotop a především kriticky ohrožená perlorodka říční jsou ohroženy,“ konstatoval Dvořák.
Právě ochrana perlorodky říční byla důvodem nastavení pravidel pro splouvání nejen tohoto úseku. V letech, kdy se splouvání neregulovalo, splouvalo úsek Soumarský most–Pěkná i více než 12 tisíc lodí za sezónu. Takto masivní způsob využívání řeky, která z velké části prochází klidovým územím, byl neudržitelný.
„Kompromis se našel a fungoval dobře až do doby, než se začala projevovat globální změna klimatu. Právě velké kolísání hladiny řeky, delší periody s nízkou hladinou pozorujeme posledních čtyři až pět let, kdy letošní rok to přišlo do nového extrému. A jsme nuceni na to reagovat,“ zmínil ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.
Proto se v termínu od 1. do 6. července nebude možné registrovat na splouvání a již registrovaným vodákům bude vrácen uhrazený poplatek, který při online registraci činí 600 korun. Přitom stále platí regulace splouvání i na úseku Teplé Vltavy od Lenory k Soumarskému mostu, kde se vodáci sice nemusí registrovat, ale splutí je zde možné pouze v případě, pokud je hladina řeky nad 45 centimetry.
„Dále budeme postupovat podle vývoje počasí. Pokud přijdou dešťové srážky a bude jisté, že hladina řeky vystoupá dlouhodoběji nad 50 cm, splouvání okamžitě spustíme,“ slibuje Jan Dvořák.
V souvislosti s dlouhodobým suchem platí také výzva všem návštěvníkům k plnému dodržování pravidel chování nejen na území Národního parku Šumava, ale i jinde v přírodě, zvláště s ohledem na zacházení s otevřeným ohněm. „Připomínám, že na území národních parků je zakázáno rozdělávání ohňů. Možné je to pouze na místech tomu určených a v zastavěném území obcí. Prosím, dodržujte pravidla – děkujeme,“ dodal mluvčí Dvořák.
Vodáctví v ČR - Tipy kam na vodu
Vodáctví, tedy vyrazit v létě sjíždět řeku je oblíbenou činností mnoha Čechů. Vedle znalostí bezpečnostních pravidel vodáctví a přípravy v podobě správného vybavení na vodu je třeba předem si zjistit informace o vybrané řece: od vodáckých tras, jejich bezpečnosti a sjízdnosti až po kempy na přespání.